Nota lui Ianis Hagi. Cât a primit românul după ce și-a distrus revenirea la Rangers cu un cartonaș roșu halucinant

Internaționalul român Ianis Hagi a primit o notă bună, chiar dacă a fost eliminat în meciul Rangers – St. Johnstone, primul al lui la echipa mare în acest sezon.

Ianis Hagi a fost trimis la pauză în teren la Rangers, în partida de pe teren propriu cu St. Johnstone, a dat o pasă de gol, după care a primit un cartonaș roșu.

Ce notă a primit Ianis Hagi, după ce a fost înger și demon la revenirea în prima echipă a lui Rangers

La cinci zile după ce a fost reprimit la echipa de seniori a lui Rangers, Ianis Hagi a jucat, din nou, pentru formația pregătită de Philippe Clement. El a fost trimis în teren la pauza meciului jucat pe teren propriu cu St. Johnstone.

Deși a stat pe teren doar 37 de minute, fiind eliminat în minutul 82, Ianis Hagi a primit nota 6,5 din partea portarului SofaScore. Internaționalul român a atins mingea de 26 de ori, iar 20 dintre cele 25 de pase au fost bune.

În această categorie intră și pasa pe care i-a dat-o lui Černý în minutul 58, când acesta a dus scorul la 2-0. De asemenea, internaționalul român a câștigat toate cele trei dueluri la sol și a comis tot atâtea faulturi, unul fiind și „decisiv”.

Motivul pentru care Ianis Hagi fusese trimis la echipa a doua a lui Rangers

După cum scria ProSport în exclusivitate pe 1 octombrie, Ianis Hagi a fost reprimit la prima echipă a lui Rangers. Ulterior, inclusiv clubul scoțian a dat această informație pe contul de twitter.

Se pare că oficialii celor de la Glasgow Rangers au decis să îl trimită pe Ianis Hagi la echipa a doua agățându-se de o clauză din contractul internaționalului român.

Concret, dacă Ianis Hagi ar mai fi bifat o apariție pentru echipa de seniori, ar fi ajuns la o sută de meciuri și salariul trebuia să fie mărit automat, cu 7.000 de euro pe săptămână. Dar, în contextul în care mijlocașul român a fost reprimit la prima echipă, se pare că părțile au ajuns la un acord cu privire la respectiva clauză.

Ianis Hagi a fost faultat pentru un fault foarte dur făcut la mijlocul terenului

În meciul cu St. Johnstone, Ianis Hagi a fost trimis în teren la pauză, în locul lui Ross McCausland. Internaționalul român și-a intrat imediat în rol, dând câteva pase de efect.

Cea mai aplaudată de public a venit în minutul 58, când l-a găsit la marginea careului mare pe Černý. Acesta a răsucit un adversar, după care a șutat plasat la colțul lung, fără nicio speranță pentru Sinclair.

În minutul 82, însă, totul s-a terminat pentru Ianis Hagi. Acesta a făcut un fault dur, la mijlocul terenului, asupra lui Kimpioka. Într-o primă fază, arbitrul de centru i-a acordat doar cartonaș galben lui Hagi.

Numai că, după ce a consultat sistemul VAR și a văzut că românul a intrat cu talpa deasupra gleznei adversarului, centralul a scos cartonașul roșu.

Publicat: 07 10. 2024, 00:29
Actualizat: 07 10. 2024, 00:52