Nu l-a apărat pe Ianis Hagi şi a fost lăudat de scoțieni pentru acest lucru! Reacția antrenorului lui Rangers a devenit exemplu, deşi l-a lăsat pe român de izbelişte

8.10.2024 Profimedia

Ianis Hagi a revenit în lotul primei echipe a lui Glasgow Rangers, după o perioadă în care a fost scos din lot de tehnicianul Philippe Clement. Clement a trecut la sentimente mai bune față de mijlocașul român și l-a reprimit în prima echipă.

Tehnicianul lui Rangers i-a oferit o șansă lui Ianis Hagi și l-a folosit în ultima partidă din campionat, terminată cu victoria lui Rangers, scor 2-0 pe teren propriu cu St. Johnstone. Din păcate, Ianis nu a făcut cea mai bună partidă. Acesta a început ca rezervă și a fost introdus la pauză, însă în minutul 81 al partidei, românul a fost eliminat pentru o intrare dură la un adversar.

Doi arbitri din Scoția l-au apreciat pe Philippe Clement după ce Ianis Hagi a fost eliminat

În cadrului unui podcast, foștii arbitri scoțieni Des Roache și Steve Conroy au comentat eliminarea lui Ianis Hagi din minutul 81. De asemenea au lăudat și gestul făcut de antrenorul lui Rangers la adresa mijlocașului care va împlini 26 de ani peste două săptămâni.

„Cartonașul roșu a fost corect acordat și îl felicităm pe antrenor pentru faptul că a apărut la interviul de la finalul meciului și a declarat că nu vrea să își vadă jucătorii având astfel de intervenții. A fost mai bine decât să încerce să apere ceva ce e de neapărat.

A fost o intervenție ’ruginită’ din partea unui jucător care nu a jucat multă vreme, care era hotărât să se revanșeze pentru timpul pierdut. Și-a pus în pericol adversarul și l-a lovit dur. Pentru campionatul Scoției nu este nevoie de intenție, a fost decizia corectă”, au spus cei doi arbitri scoțieni în podcastul Behind The Whistles.

Ce a spus Philippe Clement despre prestația lui Ianis Hagi

Philippe Clement i-a ținut partea internaționalului român și a acuzat lipsa de formă și de pregătire pe care a avut-o în ultima perioadă.

„Asta este! Aveam impresia că faultul nu a avut intensitate și am avut un mare semn de întrebare dacă a fost de cartonaș roșu, dar, după ce am revăzut imaginile a fost clar cartonașul roșu. Nu a fost un fault dur sau cu o intensitate mare, a fost mai mult unul neglijent, ghinionist din partea unui jucător obosit la acel moment.

Este un jucător de atac care comite un fault, Ianis nu a avut nicio intenție să faulteze în acel fel. A fost ghinionist, dar a fost clar un cartonaș roșu, așa că nu am nimic de spus despre asta. Nu pot fi dezamăgit de el, pentru că este jucătorul nostru, se antrenează alături de noi.

Acum el va merge la echipa națională, sper că va primi minute acolo, iar când va reveni, se va antrena bine”, a declarat antrenorul lui Rangers după finalul meciului cu St. Johnstone.

Publicat: 08 10. 2024, 21:01