„O să înnebunim cu toții”. Gata! De data asta chiar le-a ajuns fanilor lui Tottenham: au reacționat în forță după ce Radu Drăgușin a fost lăsat rezervă în meciul cu Brentford

Vezi galeria foto - 5 poze

Internaționalul român Radu Drăgușin a fost lăsat rezervă în meciul pe care Tottenham îl joacă pe teren propriu cu Brentford.

Meciul contează pentru etapa a cincea din Premier League, iar în minutul 60 gazdele conduc cu 2-1, după golurile lui Solanke (8), Johnson (28), respectiv, Mbeumo (1).

Reacția fanilor lui Tottenham, după ce au văzut că Radu Drăgușin a fost lăsat rezervă în meciul cu Brentford

Antrenorul lui Tottenham, Ange Postecoglou, îl ține pe fundașul român Radu Drăgușin pe banca de rezerve în meciul de pe teren propriu cu Brentford, care contează pentru etapa a cincea din Premier League. El i-a preferat în centrul liniei defensive pe Romero și Van de Ven. Fanii grupării londoneze au reacționat imediat pe rețelele de socializare.

„Romero e un punct nevralgic, l-aș fi băgat pe Drăgușin titular”, „L-aș fi jucat pe Drăgușin, Romero ar trebui scos din echipa de start câteva etape”, „Drăgușin trebuia să joace astăzi, dacă iar ne costă Romero victoria o să înnebunim cu toții”, „Cineva cu calitatea pe care o are Radu Drăgușin ar trebui să joace mai mult”, au fost doar câteva dintre comentariile fanilor lui Tottenham.

Postecoglou i-a trimis din primul minut pe teren pe Vicario – Porro, Romero, Van de Ven, Udogie – Maddison, Bentancur – Johnson, Kulusevksi, Son și Solanke, iar pe banca de rezerve au luat loc, în afara internaționalului român, portarul Forster și jucătorii de câmp Spence, Drăgușin, Gray, Bissouma, Sarr, Bergvall, Moore și Werner.

Drăgușin fusese criticat din cauza prestației modeste cu Coventry

Până în prezent, Radu Drăgușin a fost integralist într-un singur meci din Premier League, când Tottenham a fost învinsă în deplasare de Newcastle, cu 1-2.

A jucat, însă, toate minutele în meciul din 16-imile de finală din Cupa Ligii Angliei, când gruparea londoneză s-a impus greu de tot pe terenul lui Coventry, cu 2-1. Oaspeții au marcat în minutele 88 și 90+2, prin Spence și Johnson.

„Un mic detaliu care arată de ce Radu Drăgușin nu este titular. Toate mingile înalte l-au terminat”, „Drăgușin este inconștient”, „Drăgușin este umilit de către un atacant din Championship”, „Drăgușin nu este pregătit pentru prima echipă”, au reacționat fanii lui Tottenham la vremea respectivă.

Ce a scris presa din Anglia despre Drăgușin, după meciul din Cupa Ligii Angliei

Nici presa din Anglia nu l-a menajat pe internaționalul român, după meciul care a dus la calificarea lui Tottenham în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei.

„Pare confortabil la balon, dar emoționat atunci când cineva îi testează viteza în defensivă. A impresionat la naționala României într-o defensivă foarte coborâtă, probabil ăsta este motivul. S-a debusolat atunci când s-a lovit de Forster în apărare și a fost aproape să le facă un cadou celor de la Coventry”, au scris cei de la Spurs Web.

Publicat: 21 09. 2024, 18:23