Presa din Anglia a dat verdictul necruțător despre Radu Drăgușin. Britanicii au tras linie după evoluția ștearsă din Coventry – Tottenham 1-2: „E nelinștit imediat ce un adversar face asta”

Presa din Anglia a dat verdictul necruțător despre Radu Drăgușin. Britanicii au tras linie după evoluția ștearsă din Coventry - Tottenham 1-2: „E nelinștit imediat ce un adversar face asta”

Radu Drăgușin a avut o evoluție ștearsă în Coventry – Tottenham 1-2, din 16-imile de finală ale Cupei Ligii Angliei, iar presa a dat verdictul necruțător.

Tottenham s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei, după ce a învins Coventry, în deplasare, cu 2-1, victoria conturându-se pe final de meci.

Ce a scris presa din Anglia după evoluția ștearsă a lui Radu Drăgușin în Coventry – Tottenham 1-2

Internaționalul român Radu Drăgușin a fost integralist la Tottenham, pentru a doua oară în actualul sezon competițional, de această dată în 16-imile de finală ale Cupei Ligii Angliei. Echipa londoneză s-a calificat în faza următoare, după ce s-a impus cu 2-1 acasă la Coventry, dar „tricolorul” a avut o evoluție ștearsă.

„Se simte confortabil când e în posesie, dar e neliniștit imediat ce un adversar îi testează viteza de reacție. A jucat în naționala României într-o defensivă joasă, poate de aceea. A intrat în încurcătură când s-a lovit de Forster și aproape a condus la un gol pentru Coventry”, a fost reacția jurnaliștilor de la Spurs Web.

Drăgușin a mai fost integralist în Newcastle – Tottenham 2-1

Coventry a deschis scorul în minutul 63, prin Thomas-Asante. Tottenham a egalat târziu, în minutul 88, prin Spence, după o pasă primită de la Kulusevski, înscriind golul victoriei în al doilea minut de prelungire, marcator fiind Johnson.

„Per total a avut o prestație solidă, însă l-a ținut în joc pe Thomas-Asante la gol”, au scris cei de la Football London, care i-au dat 6 lui Drăgușin.

Precedentul meci în care fundașul român a fost integralist a contat pentru etapa a treia din Premier League, iar Tottenham a fost învinsă în deplasare, de Newcastle, cu 1-2.

Ultimele șapte meciuri din 16-imile Cupei Ligii Angliei au loc pe 24 și 25 septembrie

Dacă de-a lungul timpului au cerut insistent folosirea lui Radu Drăgușin din primul minut la Tottenham, de această dată fanii echipei londoneze l-au criticat pe fundașul român.

„Un mic detaliu care arată de ce Radu Drăgușin nu este titular. Toate mingile înalte l-au terminat”, „Werner a fost groaznic. Forster a făcut multe greșeli, Davies, la fel. Drăgușin este inconștient. Sarr este inutil. Bentancur este puturos. Johnson este mai slab decât mine”, „Drăgușin este umilit de către un atacant din Championship”, „Drăgușin nu este pregătit pentru prima echipă” sau „Drăgușin și Davies poate fi cea mai slabă pereche de fundași centrali pe care am văzut-o la această echipă” au fost câteva dintre reacții.

Pe 24 septembrie se joacă alte cinci meciuri din 16-imile de finală ale Cupei Ligii Angliei, AFC Wimbledon (Liga 4) – Newcastle United, Chelsea – Barrow (4), Manchester City – Watford (2), Walsall (4) – Leicester City, Wycombe Wanderers (3) – Aston Villa, iar a doua zi au loc ultimele două confruntări, Arsenal – Bolton Wanderers (3) și Liverpool – West Ham United.

Publicat: 19 09. 2024, 16:43