Presa din Grecia e la picioarele lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK a devenit campioană! Ce au scris jurnaliștii despre triumful fabulos al românului

PAOK a câștigat pe terenul lui Aris, scor 2-1, reușind să cucerească al 4-lea titlu de campioană a Greciei.

După meci, presa elenă a ridicat în slăvi echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu.

Reacția presei din Grecia după ce Răzvan Lucescu a câștigat titlul cu PAOK

Răzvan Lucescu a dat lovitura în Grecia după ce a câștigat titlul cu PAOK. Presa elenă a avut numai cuvinte de laudă pentru echipa antrenată de fiul lui „Il Luce”.

Jurnaliștii greci sunt de părere că Lucescu jr. a făcut istorie cu acest titlu câștigat la limită în fața rivalei AEK Atena.

„PAOK a fost încoronată campioană a Greciei, cucerind al 4-lea titlu și făcând istorie. Echipa din Salonic s-a impus cu 2-1 împotriva lui Aris și a terminat în fruntea Superligii. Brandon (30′), Taison (62′) (golurile oaspeților) și Moron în minutul 47 pentru gazde. PAOK a jucat în 10 jucători din minutul 78.

PAOK este campiona Superligii din Grecia. După cinci ani, echipa din Salonic a revenit în fruntea ligii grecești, asigurându-și al patrulea titlu din istoria sa.

PAOK, așadar, s-a impus cu 2-1 în ultimul joc din playoff. Brandon a deschis scorul în minutul 30, Moron egalând în minutul 47. Taison în minutul 62 a pus din nou oaspeții în avantaj. De altfel, echipa din Salonic a jucat în 10 începând cu minutul 78 din cauza eliminării lui Michaelidis.

PAOK a intrat în posesia mingii din primele minute ale meciului. Marcajul a dominat încă din primele secunde, jocul fiind intens și ambele echipe dând totul.

Nu a fost o finală semnificativă, cel puțin până în minutul 30. Acesta a fost și momentul în care PAOK a făcut 1-0 împotriva lui Aris practic la prima șansă.

Ulterior au fost mai multe tensiuni intre fotbalisti, cu Aris încercând să reacționeze, dar fără momentul cel mare. În minutul 41, Kotarski a blocat șutul lui Montoya din afara careului, în timp ce în minutul 45, Suleimanov a găsit mingea cu proiecție la bara secundă, după o lovitură de cap dată de Moron, dar a ratat. Astfel, PAOK a intrat cu avantaj la vestiare

Aris a intrat puternic în repriza secundă și a reușit să egaleze cu un gol uimitor în minutul 47. Odubajo a centrat în zonă de pe dreapta, Moron și-a întors corpul, a șutat unul la unu în mișcare și a trimis mingea în colțul porții lui Kotarski într-o manieră fantastică.

PAOK a depășit „șocul” inițial și a luat din nou frâiele. De fapt, nu a durat mult până când a preluat conducerea cu un gol grozav. Konstantelias a produs o energie uimitoare din stânga, cel cu un dribling grozav, l-a învins pe Odubajo, a alergat, nimeni nu l-a putut doborî, a pășit în zonă, i-a pasat lui Thomas, care i-a pus lui Taison și a făcut 2-1”, a scris presa greacă despre titlul câștigat de PAOK.

Publicat: 19 05. 2024, 22:32
Actualizat: 20 05. 2024, 01:04