Presa din Grecia, prima reacție despre Sparta Praga – FCSB 1-1. Ce au scris grecii despre adversarele potențiale ale lui PAOK din play-off-ul Champions League

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů: AC Sparta Praha - FCSB (Rumunsko), 6. srpna 2024, Praha. Souboj před brankou mezi Martin Vitík ze Sparty a Malcom Edjouma z FCSB, který předcházel druhému gólu Sparty.,Image: 896604340, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Presa elenă a venit cu o reacție după meciul Sparta Praga – FCSB 1-1. Ce au transmis grecii despre posibilele rivale ale celor de la PAOK Salonic din play-off-ul Ligii Campionilor.

FCSB a obținut o remiză în meciul cu Sparta Praga, scor 1-1, în manșa tur a turului al treilea preliminar al UEFA Champions League.

Presa din Grecia a oferit o reacție după Sparta Praga – FCSB 1-1. Ce scriu jurnaliștii eleni cu privire la adversarele potențiale ale lui PAOK Salonic din play-off-ul Ligii Campionilor

Cei care au reușit să marcheze în acest duel au fost Joyskim Dawa, care a deschis scorul în minutul 61, după o centrare a lui Darius Olaru, și Olatunji, care a adus egalarea în minutul 78.

După acest duel, presa din Grecia a venit cu o reacție cu privire la prestațiile celor două posibile adversare ale lui PAOK Salonic în play-off-ul Ligii Campionilor.

„PAOK a remizat cu Malmo, 2-2, și dacă se califică pentru revanșa de la Toumba, atunci în play-off-ul Ligii Campionilor va întâlni pe Sparta Praga sau Steaua București (n.r. FCSB).

Prima luptă dintre cele două echipe s-a încheiat, de asemenea, la egalitate, 1-1. Dawa a deschis scorul pentru români în minutul 61, iar Olatunji a egalat în minutul 78 pentru cehi”, au notat jurnaliștii greci de la publicația sport24.gr.

Gigi Becali are speranțe mari că FCSB va trece de Sparta Praga în meciul retur: „Nu sunt o echipă care să ne domine”

După remiza obținută în fața celor de la Sparta Praga, Gigi Becali, finanțatorul campioanei României, și-a exprimat încrederea că formația pe care o patronează va reuși să se califice în play-off-ul Ligii Campionilor.

„Acum am speranțe mai mari, am fost echipa mai valoroasă. Mai multe ocazii clare de a marca, au dat un gol după o greșeală de portar. Am avut ocazii, prin Băluță, Șut. Nu sunt o echipă care să ne domine nici tactic, nici fizic. Dacă terminam cu 1-0 eram aproape calificați, dar echipa asta nu ne bate niciodată la noi acasă.

Sparta e o echipă de Liga 1, medie. Așa a arătat azi. Dacă jucam cu Rapid, CFR, cu Craiova, aveam mai multe emoții, acum nu am avut. Ei nu au avut șut pe poartă în prima repriză. Am avut prin Băluță, Șut, iar ei au dat gol la o greșeală a noastră”, a spus Gigi Becali, potrivit publicației Digi Sport.

Echipa care va accede în play-off se va afla în urma returului de pe data de 13 august, care se va disputa la București. Învingătoarea acestei „duble” va evolua în faza următoare a competiției cu câștigătoarea dintre Malmo și PAOK.

Publicat: 07 08. 2024, 00:30
Actualizat: 07 08. 2024, 00:34