Presa din Israel a dat un verdict dur, după Maccabi Tel-Aviv – FCSB 0-1! Fotbaliștii, distruși!

Presa din Israel a dat un verdict dur, după Maccabi Tel-Aviv - FCSB 0-1! Fotbaliștii, distruși!

Fotbaliștii antrenați de Jarko Laztic au fost distruși de presa din Israel, care a dat un verdict dur, după Maccabi Tel-Aviv – FCSB 0-1.

Campioana României, FCSB, s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, după ce a trecut cu 2-1 în dublă manșă de reprezentanta Israelului, Maccabi Tel-Aviv.

Verdictul dur al presei din Israel, după Maccabi Tel-Aviv – FCSB 0-1

Echipa lui Gigi Becali va juca în turul trei preliminar al Ligii Campionilor cu Sparta Praga. Campioana României a învins Maccabi Tel-Aviv, la Budapesta, cu 1-0, în manșa secundă din turul 2 preliminar, după ce în manșa tur, pe Stadionul Steaua, scorul fusese 1-1.

„Galbenii au arătat rău, nu au dat dovadă de nicio capacitate ofensivă pe parcursul celor 90 de minute și au fost stânjeniți de o explozie pe final, când Baten a marcat. Campioana își ia rămas bun, din păcate, de la visul Ligii Campionilor și va continua drumul în preliminariile din Europa League”, a notat publicația one.co.il.

Mult mai duri în afirmații au fost colegii lor de la sports.walla.co.il. Aceștia sunt de părere că echipa antrenată de Jarko Laztic a fost o mare dezamăgire, iar victoria echipei lui Gigi Becali este absolut meritată.

„Campioana israeliană a așteptat prelungirile, dar William Batten a marcat, a făcut dreptate și a trimis «galbenii» la o întâlnire cu lituanienii de la Ponivage în preliminariile Europa League.

O mare dezamăgire pentru Maccabi Tel Aviv: după remiza 1-1 din România, campioana Israelului spera să-i învingă pe români în jocul de «acasă», din Ungaria, și să se califice în turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Totuși, un gol al lui William Batten în minutul 90 a dat lui FCSB un 1-0 justificat.

Antrenorul galbenilor, Jarko Lazetic, a făcut o singură schimbare în formație, când Dan Biton, care a venit de pe bancă săptămâna trecută, l-a înlocuit pe Avishai Cohen. Dar Bitton a fost foarte slab și a fost înlocuit la pauză de Shagiv Yehezkel.

Dar nu numai el a jucat modest. Eran Zahavi a șutat singura dată pe poartă în minutul 73, iar cinci minute mai târziu a fost înlocuit cu Melda.

Problema a fost slăbiciunea generală a lui Maccabi Tel Aviv. Echipa părea că abia așteaptă să intre în prelungiri. Dar românii au gândit altfel. A venit o explozie mortală care s-a încheiat cu o pasă a rezervei Popa către alt jucător intrat pe parcurs, William Batten, iar acesta nu s-a încurcat și a marcat cu sânge rece”, au notat jurnaliștii.

Publicat: 31 07. 2024, 23:40