Radu Drăgușin a impresionat pe toată lumea cu un gest de veritabil bodyguard! Reacțiile fanilor lui Tottenham despre român s-au viralizat rapid

Internaționalul român Radu Drăgușin a fost integralist pentru Tottenham Hotspur în victoria din deplasare cu Sheffield United, scor 3-0, în ultima etapa din Premier League.

Fundașul naționalei României a avut o evoluție apreciată, însă o fază petrecută în prima repriză, în care a fost implicat acesta, le-a intrat la inimă fanilor londonezi.

Radu Drăgușin, bodyguard-ul de serviciu din echipa lui Tottenham! Gestul românului a ridicat fanii în picioare

Internaționalul român a bifat cu Sheffield United a doua partidă consecutivă ca integralist în Premier League. Prestația sa a fost la înălțime, iar asta s-a văzut pe tabela de marcaj, unde rubrica golurilor primite de echipa sa a rămas intactă.

Totuși, românul a atras și mai mult atenția după o fază petrecută în prima repriză, atunci când, la un corner al gazdelor, Vicario, portarul lui Spurs, a fost îmbrâncit de jucătorii adverși, moment în care Drăgușin, ca un adevărat lider, a intervenit de urgență și i-a dispersat pe aceștia, scrie digisport.ro.

Gestul său a fost extrem de apreciat de fanii lui Tottenham, care nu au contenit cu laudele la adresa fotbalistului român. ”Drăgușin le-a arătat jucătorilor lui Spurs cum să îl protejeze pe Vicario la cornere”, ”Drăgușin este oficial bodyguard-ul lui Vicario”, ”Jucătorii de la Sheffield au crezut că îl pot împinge pe Vicario, asta până l-au întâlnit pe Drăgușin!” sau ”Radu Drăgușin este primul jucător care a avut inteligența necesară în acest an să îi împingă pe adversari de lângă Vicario la cornere”, au fost câteva dintre reacțiile suporterii grupării londoneze.

Evoluție bună, notă mică. „Aproape le-a făcut cadou un gol celor de la Sheffield”

În ciuda faptului că prestația sa a fost una apreciată, Radu Drăgușin a primit, surprinzător, una dintre cele mai mici note din echipa lui Tottenham din partea celor de la Sofascore (n.r. – 7), la egalitate cu Vicario. Doar Brennan Johnson (6,7) și Pape Sarr (6,8) au avut note mai mici dintre titulari. Micky van de Ven a fost notat cu 7,3, Cristian Romero, 7,5, Pedro Porro, 8,4, iar Deian Kulusevski a fost desemnat cel mai bun de pe teren, cu 8,7.

”A părut puțin nervos în primele minute, când aproape că le-a făcut cadou un gol celor de la Sheffield. Apoi, și-a revenit și a fost sigur. Cel mai bun moment al jocului său a fost o ieșire cu mingea la picior din apărare, plus câteva un-doiuri”, au scris cei de la Spurs Web.

Publicat: 20 05. 2024, 14:21
Actualizat: 20 05. 2024, 14:26