Radu Drăgușin rupe tăcerea după ce a primit o notă foarte mică și a fost atacat de fanii lui Tottenham, care îl cer titular pe Micky van de Ven! Ce cuvinte a scris românul

Radu Drăgușin (22 de ani) rupe tăcerea după ce a primit o notă foarte mică din partea platformelor de specialitate și a fost atacat de fanii lui Tottenham, care îl cer titular pe Micky van de Ven!

Ce a scris românul pe rețelele de socializare la scurt timp după fluierul final din disputa Tottenham – Luton 2-1, în care a fost titular și integralist.

„Munca grea dă roade”. Radu Drăgușin rupe tăcerea după ce a primit o notă foarte mică și a fost atacat de fanii lui Tottenham, care îl cer titular pe Micky van de Ven!

Sâmbătă, 30 martie 2024, Radu Drăgușin a bifat al doilea său meci în calitate de titular pentru Tottenham și primul disputat în fața propriilor fani. Echipa din nordul Londrei a primit vizita lui Luton, iar confruntarea s-a dovedit a fi mult mai dificilă decât se anticipa.

Tottenham s-a văzut în postura de echipă condusă încă din minutul 3, după ce Tahith Chong a profitat de mai multe neînțelegeri în defensiva gazdelor și a deschis scorul.

Însă, Drăgușin și compania nu s-au pierdut cu firea, iar în repriza secundă au răsturnat scorul de pe tabelă. Un autogol al lui Issa Kabore a făcut ca sacorul să devină 1-1, după care, în minutul 86, Son Heung-Min a dat lovitura de grație și Tottenham a câștigat confruntarea la limită, 2-1.

Pentru prestația pe care a avut-o în duelul cu Luton, Radu Drăgușin a primit nota 6.7 din partea platformelor de specialitate. Doar Destiny Udogie, notat cu 6.5, a primit un calificativ mai mic.

De asemenea, fanii lui Tottenham nu l-au iertat nici ei pe Radu Drăgușin și l-au cerut înapoi pe olandezul Micky van de Ven, care s-a aflat doar pe banca de rezerve cu Luton.

În ciuda tuturor celor menționate, Radu Drăgușin nu s-a lăsat afectat și a postat un mesaj optimist pe rețelele de socializare. Românul e mândru că a putut bifa un nou meci ca titular pentru Tottenham și are încredere că în cele din urmă își va arăta calitățile:

Victorie pe terenul nostru în această seară! Sunt încântat să fac parte din această echipă extraordinară! Munca grea dă roade, iar meciul din această seară a fost dovada. Să continuăm să mergem înainte”, a scris Radu Drăguşin, pe contul său de Instagram.

Ce a spus Ange Postecoglou după meci

Deși a lăsat de înțeles că nu a fost tocmai mulțumit de prestația elevilor săi, antrenorul Ange Postecoglou a evitat din nou să rostească nume pentru a nu îi pune pe jucători în posturi inconfortabile:

„A fost un meci pe care trebuia să ni-l facem mai ușor. A trebuit să luptăm pentru victorie. Am fost dezamăgit de golul pe care l-am primit, cred că puteam să-l evităm. Cei mai mulți dintre băieți și-au păstrat calmul și au jucat fotbal. Jucătorii au arătat caracter”, a declarat antrenorul lui Tottenham, imediat după victoria la limită cu Luton.

Tottenham rămâne pe locul 5 în Premier League și după etapa 30, cu 56 de puncte.

Publicat: 31 03. 2024, 13:03