Răzvan Lucescu a declanşat un scandal monstru în Grecia! Ce a pățit PAOK, viitoarea adversară a FCSB din Europa League

SURSA FOTO: CAPTURĂ VIDEO youtube.com/@paokfc

Duminică, 1 septembrie 2024, imediat după meciul Atromitos – PAOK 1-2, Răzvan Lucescu (55 de ani) a declanșat un scandal monstru în Grecia, nemulțumit fiind de maniera în care a fost arbitrată echipa sa.

Viitoarea adversară a FCSB din Europa League a plecat cu toate cele 3 puncte din deplasarea cu Atromitos, însă golul victoriei a fost înscris tocmai în minutul 90. Anterior, „centralul” partidei a luat câteva decizii controversate.

„Este o victorie incredibilă împotriva arbitrilor şi a VAR”. Răzvan Lucescu, discurs dur după ultimul succes bifat în Grecia, în partida Atromitos – PAOK 1-2

PAOK, campioana en-titre a Greciei și viitoarea adversară a FCSB din Europa League, a început excelent noul sezon din competiția internă, iar în primele 3 etape a înregistrat 3 victorii.

Ultima a fost consemnată duminică, 1 setembrie, însă în ciuda rezultatului de pe tabela de marcaj, fotbaliștii lui Răzvan Lucescu au avut mult de tras pentru a obține toate cele 3 puncte.

PAOK a evoluat în deplasare cu Atromitos, iar prima repriză a fost relativ liniștită pentru antrenorul român. Sârbul Andrija Zivkovic a deschis scorul în minutul 45+1, iar oaspeții au intrat în avantaj la vestiare.

În repriza secundă, lucrurile s-au complicat, iar Răzvan Lucescu a putut fi observat foarte agitat la marginea terenului. Mai întâi, tehnicianul a izbucnit după ce arbitrul Spiros Zabalas i-a anulat un gol, cu ajutorul VAR, aceluiași Andrija Zivkovic. Mai apoi, în minutul 85, Atromitos a restabilit egalitatea, mulțumită unui penalty controversat. Amr Warda a transformat cu succes de la punctul cu var, iar Lucescu Jr. a fost din nou scos din minți. Din fericire pentru antrenorul lui PAOK, oaspeții au dat lovitura pe final, în minutul 90 mai precis, când Despodov l-a servit excelent pe Camara și acesta dus scorul la 2-1.

PAOK are 3 victorii din 3 meciuri în Grecia și e la egalitate cu Olympiakos în fruntea clasamentului, însă în ciuda acestui detaliu, Răzvan Lucescu nu a putut ierta brigada de arbitri de la meciul cu Atromitos.

Fiul lui Mircea Lucescu s-a dezlănțuit la conferința de presă și i-a atacat atât pe Spiros Zabalas, cât și pe ceilalți arbitri din brigada acestuia:

Este o victorie incredibilă împotriva arbitrilor şi a VAR. Chiar nu pot să înţeleg de ce al doilea gol al nostru a fost anulat şi apoi a fost dat un fault. Cum este posibil ca un penalty să nu fie acordat, mai devreme, în Levadeiakos – AEK şi să îi fie acordat lui Otto. Cum este posibil? Ce a mai rămas de anul trecut, de la ultimul meci al sezonului, este valabil şi acum. Am câştigat împotriva arbitrilor! Nu pot să înţeleg de ce s-a fluierat din primul şi până în ultimul minut al primei reprize! În trei faze clare am ieşit pe contraatac şi jocul a fost oprit pentru a se întoarce faza”, a tunat Răzvan Lucescu, potrivit Sport24.gr.

Nu i-a iertat nici pe fotbaliști

În finalul discursului, Răzvan Lucescu a recunoscut că nici jucătorii săi nu au avut cea mai bună prestație, deoarece au resimțit oboseala generată de deplasarea cu Shamrock Rovers. Pe 29 august, PAOK a jucat în Irlanda și a câștigat cu 2-0, obținând totodată și calificarea în faza principală din Europa League.

Cu siguranţă nu a fost un meci bun pentru noi. Am avut o deplasare, am avut probleme, nu am jucat cum ne-am dorit şi gazonul nu a fost la fel de bun, ok. Dar am luptat şi asta contează. O victorie uriaşă împotriva arbitrilor”, a completat Răzvan Lucescu.

PAOK și FCSB se vor duela în Grecia, pe 3 octombrie 2024, de la ora 22:00, în runda a doua din faza principală a Europa League.

Publicat: 02 09. 2024, 12:59
Actualizat: 02 09. 2024, 13:01