Răzvan Lucescu a răbufnit, după ce i s-a cerut demisia de la PAOK Salonic, deși a scris istorie la club. „Îmi fac bagajele și plec la București”

SURSA FOTO: PROFIMEDIA. 7 octombrie 2024

Duminică, 6 octombrie 2024, la scurt timp după victoria înregistrată în partida Levadiakos – PAOK 0-2, din etapa 7 a campionatului grec, Răzvan Lucescu (55 de ani) a răbufnit la conferința de presă și a vorbit sincer despre demisie.

Experimentatul antrenor român s-a arătat deschis să își facă bagajele și să revină la București, în capitala României, în cazul în care fanii și conducerea nu îl mai doresc la Salonic.

Răzvan Lucescu a vorbit sincer despre posibilitatea de a se despărți de PAOK

După trei înfrângeri consecutive înregistrate în Europa League și campionat, PAOK a rupt șirul rezultatelor negative și duminică, 6 octombrie 2024, s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Levadiakos, în etapa 7 din Superliga Greciei.

Însă, meciul nu a fost nici pe aproape de a fi ușor. Gazdele au ratat un penalty în minutul 70, la scorul de 0-0, în timp ce PAOK a înscris golurile victoriei în minutele 86 și 90+2, prin Camara și Schwab.

Răzvan Lucescu a răsuflat ușurat la finalul confruntării din Levadia, iar după 7 etape disputate în Grecia rămâne pe primul loc în clasament. PAOK are 16 puncte, în timp ce AEK, Olympiakos și Aris, formațiile din spate, au toate câte 14 puncte.

În ciuda victoriei de duminică, Răzvan Lucescu nu s-a putut abține la conferință și a intrat într-un subiect sensibil, legat despre o posibilă demisie. Experimentatul tehnician s-a arătat deschis să plece de la PAOK în cazul în care patronul sau fanii echipei nu sunt mulțumiți de noul proiect pe care el îl construiește:

În această seară (n.r. – duminică, 6 octombrie), nu am câştigat titlul sau Europa League, dar am muncit pentru a fi fericiţi în luna mai (n.r. – când se termină campionatul). Am avut două meciuri în Europa League (n.r. – cu Galatasaray și FCSB, 1-3, 0-1) în care am avut multe ocazii de a marca şi în care am plătit pentru ratările noastre. Asta se întâmplă când construieşti o echipă. Suntem primii în clasament (n.r. – în Grecia), sunt aici în această seară, dar nu am nicio problemă să mă duc la Salonic şi să îmi fac bagajele pentru Bucureşti, dacă unii oameni nu înţeleg procesul. Sunt liniştit şi am arătat ce pot face, dacă cineva nu este fericit, eu pot pleca”, a răbufnit Răzvan Lucescu, potrivit Gazzetta.gr.

Urmează un duel de foc pentru PAOK

După pauza generată de meciurile echipelor naționale, PAOK va avea parte de un duel de foc în Grecia. Pe 20 octombrie, în etapa 8, formația antrenată de Răzvan Lucescu va merge pe terenul rivalei AEK, cu care a avut câteva confruntări extrem de aprinse în ultimele sezoane.

Mai apoi, pe 24 octombrie, PAOK va încerca să adune și primele puncte în faza principală din Europa League. Grecii vor primi vizita cehilor de la Plzen.

Alături de PAOK Salonic, Răzvan Lucescu a câștigat două titluri de campion (2019 și 2024) și două Cupe ale Greciei (2018 și 2019).

Publicat: 07 10. 2024, 11:55