Răzvan Lucescu, la un pas să rateze titlul în Grecia! Rezultatul care dă peste cap calculele românului: gol marcat în minutul 90+10, fără prea mare folos

PAOK FC v Club Brugge - UEFA Europa Conference League Round of 8 THESSALONIKI, GREECE - APRIL 18 : Lucescu Razvan head coach of Paok FC pictured during the UEFA Europa Conference League Quarter-final 2nd leg match between PAOK FC and Club Brugge on April 18, 2024 in Thessaloniki, Greece, 18/04/2024 Thessaloniki Greece Copyright: xTomasxSiskx,Image: 865975571, License: Rights-managed, Restrictions: PUBLICATIONxNOTxINxFRAxBEL, Credit images as "Profimedia/ IMAGO", Model Release: no

Formația lui Răzvan Lucescu este pe cale să nu-și poată îndeplini obiectivul, acela de a câștiga lupta la titlu în Grecia. Rezultatul obținut de PAOK în ultimul meci disputat pune mari probleme antrenorului român.

PAOK Salonic și Lamia au remizat în meciul din etapa a șasea a play-off-ului Superligii elene, scor 1-1.

Partida a fost una strânsă, având în vedere că gruparea pregătită de român are pretenții la titlul de campioană a Greciei.

Formația lui Răzvan Lucescu este pe cale să rateze titlul de campioană a Greciei! Remiza cu Lamia încurcă planurile românului

În prelungirile primei reprize, Vykintas Slivka a deschis scorul, cei de la Lamia fiind în avantaj până în minutul 90+10, când Stefan Schwab a reușit să egaleze.

Meciul nu a fost lipsit de incidente, deoarece fotbaliștii gazdei au comis mai multe faulturi puternice, astfel că, în minutul 84, Lamia avea deja nu mai puțin de 4 cartonașe galbene, urmând ca, în minutul 90+1, Pedro Amaral să primească un cartonaș roșu.

Acest rezultat de egalitate nu este în avantajul celor de la PAOK, care au rămas pe poziția a treia, cu 68 de puncte acumulate.

Răzvan Lucescu, dezamăgit de formația sa după remiza cu Lamia: „Este evident că nu a fost suficientă energie în jocul nostru”

După remiza obținută cu Lamia, antrenorul Răzvan Lucescu a declarat că elevii săi nu au avut destulă energie în prima parte a meciului, dar că s-au mai redresat în a doua repriză, cu toate că nu au reușit să obțină victoria.

„Este evident că nu a fost suficientă energie în jocul nostru. Am avut ocazii încă din prima repriză să deschidem scorul, dar nu am reuşit. A venit apoi golul celor de la Lamia chiar înainte de pauză.

În repriza secundă am echilibrat mult jocul şi am avut şanse importante de a înscrie. Am ratat însă şansa de a obţine victoria, cred că am fi meritat.

Explicaţia pentru acest rezultat este că venim după o perioadă intensă. Încercăm de la meci la meci să găsim surse de energie pentru a obţine ceea ce ne dorim”, a spus Răzvan Lucescu, la finalul meciului cu Lamia.

Pe primul loc în clasament este AEK, cu 72 de puncte, iar pe al doilea este Panathinaikos, cu 71 de puncte.

Mai mult, Olympiakos, care numără 66 de puncte, ar putea să ajungă pe locul trei, în situația în care va trece de rivalii de la Aris, care se regăsesc pe penultima poziție în play-off-ul Superligii Greciei.

Publicat: 25 04. 2024, 08:46
Actualizat: 25 04. 2024, 08:48