Răzvan Lucescu este campion în Grecia, după Aris Salonic – PAOK Salonic 1-2! Îmagini fabuloase cu petrecerea

Răzvan Lucescu se luptă pentru titlu în derby-ul Aris Salonic - PAOK Salonic!

Antrenorul român Răzvan Lucescu este la 90 de minute de titlul de campion al Greciei, pe care-l poate câștiga după derby-ul Aris Salonic – PAOK Salonic!

Derby-ul orașului Salonic, dintre Aris și PAOK, este cel care îi poate aduce titlul lui Răzvan Lucescu, al doilea cu formația oaspete după o pauză de cinci ani.

PAOK Salonic devine campioană a Greciei dacă învinge Aris, în deplasare

PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, este la un meci de un nou titlu de campioană. Ar fi al patrulea din istoria grupării și al doilea pentru tehnicianul român, după cel din 2018/2019. PAOK a mai devenit campioană în sezoanele 1975/1976 și 1984/1985.

Echipa tehnicianului român este lider înaintea ultimei etape, cu 78 de puncte, două mai multe decât AEK Atena, care joacă acasă cu Lamia. PAOK a avut un final excelent de campionat, cu victorii la Olympiacos (2-0) şi Panathinaikos (4-1). Echipa din Salonic a trecut pe primul loc la finalul rundei precedente, după ce AEK Atena a pierdut acasă la Olympiacos (0-2).

Toate meciurile din ultima etapă a campionatului Greciei au început la ora 20:00.

Aris îi folosește din primul minut pe Cuesta – Odubajo, Montoya, Fabiano, Brambec – Jules Jean, Darida, Suleymanov, Verstraete – Saverio și Moron. Lucescu i-a titularizat pe Kotarski – Sastre, Kedziora, Michailidis, Baba, Schwab – Meite, Konstantelias, Taison – Zivkovic și Thomas.

La egalitate de puncte între PAOK și AEK, titlul merge la Atena

Avantajul lui PAOK este că nu depinde de alte rezultate. Cu o victorie în fața echipei aflată pe locul 3, gruparea din Salonic devine campioană. Dacă formația pregătită de Răzvan Lucescu termină la egalitate cu Aris, iar AEK învinge, aceasta din urmă devine campioană.

Primul criteriu de departajare în Grecia, în situația în care două echipe sunt la egalutate de puncte după ultima etapă, este al punctelor adunate în meciurile directe în tot sezonul, cel regulat în play-off.

Doar că nu se va putea ține cont de acest criteriu, deoarece PAOK și AEK au câștigat câte o partidă, iar celelalte s-au încheiat la egalitate.

Campioana Greciei merge în preliminariile Ligii Campionilor

Ca urmare, se trece la al doilea criteriu, golaverajul din aceste patru meciuri directe. AEK stă mult mai bine, deoarece s-a impus cu 2-0 în sezonul regulat, iar PAOK a câștigat cu 3-2 în play-off.

Înaintea ultimei etape, clasamentul din Grecia arată în felul următor: PAOK 77 de puncte, AEK Atena 75 de puncte, Olympiacos 73 de puncte, Panathinaikos 71 de puncte, Aris 55 de puncte, Lamia 35 de puncte.

Cel de-al treilea meci al etapei este alt „clasic” alt fotbalului din Grecia, Panathinaikos – Olympiacos. Campioana va evolua în preliminariile Ligii Campionilor, iar echipele de pe locurile 2 și 3 în preliminariile Conference League.

Publicat: 19 05. 2024, 20:41
Actualizat: 20 05. 2024, 00:12