Răzvan Lucescu și-a atacat jucătorii de la PAOK. Fotbalistul rus pe care l-a transferat ca pe o mare vedetă, amenințat de antrenorul român: „Va aștepta o lună până să joace în echipa mea”

Antrenorul român Răzvan Lucescu și-a atacat jucătorii de la PAOK și l-a amenințat pe atacantul rus pe care l-a transferat ca pe o mare vedetă.

Eliminată din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, PAOK Salonic s-a chinuit pe teren propriu cu Panserraikos, în prima etapă a campionatului.

Fotbalistul rus pe care Răzvan Lucescu l-a transferat ca pe o mare vedetă la PAOK a fost amenințat de antrenorul român

Echipa greacă PAOK Salonic a suferit un adevărat șoc în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. În minutul 90+6 al meciului retur cu Malmo era calificată, conducând pe teren propriu cu 3-2, dar oaspeții au marcat golul prin care au dus meciul în prelungiri, iar în minutul 99 au dat lovitura.

Se întâmpla pe 13 august, după patru zile, formația antrenată de Răzvan Lucescu a jucat, tot acasă, cu Panserraikos, în prima etapă din Super League. A învins cu 3-2, dar tehnicianul și-a criticat dur jucătorii. Adus ca o adevărată vedetă, atacantul Fedor Chalov a fost înlocuit în minutul 71.

„Aici nu e ușor”, i-a transmis tehnicianul, când fotbalistul rus a ajuns pe banca de rezerve. „În această perioadă, e ca un pește pe uscat. În asemenea circumstanțe, va trebui să aștepte o lună pentru a juca în echipa mea. E nevoie ca toți jucătorii să facă eforturi pentru a atinge punctul pe care-l dorim”, a dezvoltat Lucescu la conferința de presă.

Chalov a fost faultat la faza din care PAOK a marcat golul victoriei cu Panserraikos

Chalov a fost adus de la ȚSKA Moscova în schimbul a trei milioane de euro, semnând un contract până în 2027. A bifat două meciuri în acest sezon pentru echipa rusă, iar la PAOK a debutat în returul cu Malmo, când l-a înlocuit în minutul 73 pe Brandon.

În campionat a fost titular și a contribuit, indirect, la victoria cu Panserraikos. Oaspeții au deschis scorul în minutul 31, din penalty, prin Jefte, care în trecut a jucat la FC Voluntari, Farul și CFR Cluj.

PAOK a egalat, tot din lovitură de la 11 metri, în minutul 35, transformată de Schwab, iar în secundele de prelungire ale primei reprize Ozdoev le-a adus pe gazde în avantaj. Salazar a egalat la scurt timp după reluare (minutul 49), iar după o oră de la primul fluier Chalov a scos penalty-ul din care același Schwab a stabilit scorul final.

Lucescu recunoaște că jucătorii sunt cu psihicul la pământ după eliminarea din Liga Campionilor

La conferința de păresă de după meci, Răzvan Lucescu s-a referit și la eliminarea în fața lui Malmo, din Liga Campionilor.

„Nu trebuie să uităm ce s-a întâmplat cu Malmö. Nu este ușor psihic pentru jucători. Am jucat 120 de minute, așa că fizic situația noastră nu este ideală. Există o strategie în Grecia conform căreia listele (n.r. – pentru cupele europene) nu pot fi pregătite din timp.

Trebuie să ne adaptăm. Acum apar fețe noi și jucătorii trebuie să înțeleagă filosofia noastră, ceea ce este important.

Să nu uităm nici că psihic eram epuizați, mulți visau să mergem în etapa următoare a Ligii Campionilor sau chiar în etapa finală.

În discursul meu adresat fotbaliștilor, m-am referit la eliminarea noastră de către Benfica în 2018, după care ne-am chinuit să câștigăm următoarele două meciuri din campionat. Deci a fost foarte important să câștigăm acest meci”, a mai precizat el, potrivit Sport 24.

Are o experiență de 30 de ani în presa sportivă. A debutat în ianuarie 1994, în calitate de colaborator la Sportul românesc, dar semnătura îi apăruse, deja, cu jumătate de an înainte. Era un articol despre fotbalistul lui preferat, brazilianul Romario de Souza Faria, în suplimentul „Fotbal ... citește mai mult