Reacția antrenorului lui Rangers despre Ianis Hagi. Transformare incredibilă a discursului despre român

Dacă în urmă cu o lună, Philippe Clement, antrenorul lui Rangers, era ferm pe poziții și nu acorda nicio șansă revenirii lui Ianis Hagi la prima echipă, acum, tehncianul și-a schimbat radical discursul la adresa românului și regretă că nu se poate baza pe serviciile acestuia în următoarele două meciuri din campionat.

Philippe Clement a susținut o conferință de presă înaintea meciului Kilmarnock – Rangers, programat duminică, de la 14.00, în care a vorbit, printre altele, cu părere de rău, despre absența lui Ianis Hagi.

Reacția antrenorului lui Rangers despre Ianis Hagi. Discurs radical schimbat la adresa românului

Antrenorul belgian al lui Rangers și-a schimabt cu 180 de grade discursul la adresa lui Ianis Hagi. Dacă în urmă cu o lună-două îi „arăta ușa” românului, acum a ajuns să-i pară rău că nu îl are disponibil în următoarele două meciuri de campionat.

Ianis Hagi a revenit la prima echipă a lui Rangers, în victoria cu 2-0 în fața lui St. Johnstone, partidă în care românul a fost aruncat în luptă în a doua repriză. A dat repede o pasă de gol, însă pe final, din prea multă dorință a făcut un gest necugetat și a faultat extrem de dur un adversar, primind cartonașul roșu.

Acum, el va fi suspendat la meciurile cu Kilmarnock și St. Mirren, și va fi disponibil abia pentru duelul cu Aberdeen de pe 30 octombrie.

Și iată cum, din persona non grata la Rangers, Ianis Hagi a ajuns să fie regretat. La conferința de presă, Phillipe Clement a declarat că „Ianis Hagi este suspendat, iar acest lucru e păcat”.

Apreciat de club după meciurile naționalei României

Chiar dacă nu a fost titular cu Cipru și Lituania, Ianis Hagi a fost lăudat de cei de la Rangers. Gruparea scoțiană apreciază evoluția fotbalistului său, folosit de Mircea Lucescu pe finalurile celor două victorii care au consolidat poziția de lider a reprezentativei României în Grupa C2 din Liga Națiunilor.

„A fost o pauză internațională pozitivă pentru Ianis Hagi și România, care și-au consolidat poziția de lider în Grupa C2 după cele două victorii din UEFA Nations League. Jucătorul lui Rangers și-a adus aportul venind de pe bancă în ambele meciuri: a evoluat 20 de minute în victoria 3-0 din deplasare cu Cipru, apoi a fost introdus pe final în succesul 2-1 cu Lituania”, a notat clubul Rangers.

Publicat: 20 10. 2024, 10:38
Actualizat: 20 10. 2024, 10:42