Reacția presei din Cehia spune totul despre FCSB – Sparta Praga 2-3. Ce au simțit jurnaliștii cehi

Reacția presei din Cehia spune totul despre FCSB - Sparta Praga 2-3. Ce au simțit jurnaliștii cehi

Presa din Cehia a reacționat imediat după FCSB – Sparta Praga 2-3, iar aprecierile jurnaliștilor spun totul.

FCSB a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă pe teren propriu de echipa cehă Sparta Praga cu 2-3.

Jurnaliștii cehi nu s-au ferit de cuvinte după FCSB – Sparta Praga 2-3

După ce în tur a fost 1-1, echipa lui Gigi Becali a fost anihilată în prima repriză a meciului de pe Stadionul Steaua, primind trei goluri într-un interval de 25 de minute.

„Sparta sărbătorește după finalul dramatic! Echipa antrenorului Friis a reușit să câștige pe terenul celor de la FCSB în returul dublei din turul trei preliminar.

Letensti i-a surprins de trei ori pe fotbaliștii gazdelor în prima repriză. Birmancevic a punctat de două ori, iar Lukas Haraslin a făcut 3-0.

Repriza secundă a aparținut gazdelor. Darius Dolaru și Malcom Edjouma au marcat”, a notat jurnaliștii de la ISport.

Publicația cehă recunoaște că a fost nebunie în ultimele minute, iar jucătorii de la Sparta Praga au fost la un pas să fie înecați în „ceaunul” cu 30.000 de spectatori.

„Cu toate acestea, Sparta a scăpat, în cele din urmă. După o victorie cu 3-2 la București, a avansat în play-off-ul Ligii Campionilor, unde se va confrunta cu suedezii de la Malmo. Bazele succesului au fost puse în prima repriză, când a fost marcat trei goluri. În repriza secundă s-a lăsat dominată, dar nu zdrobită.

Asger Sorensen avea convulsii, Qazim Laci abia putea merge. Sparta a rămas goală în căldura aspră, dar până la urmă a reușit, chiar dacă la finalul meciului s-a prăbușit sub presiunea mândrei FCSB”, a mai transmis publicația.

Cei de la ISport au scris că tactica a fost stabilită când oficialii de la Sparta au văzut cum arăta gazonul. Pentru că suprafața nu permitea un joc de pase, antrenorul l-a titularizat în atac pe Victor Olatunji, iar colegii lui nu au făcut altceva decât să-i dea pase în spatele apărării celor de la FCSB.

Al doilea mod prin care cei de la Sparta au surprins a fost să-l anihileze pe Darius Olaru. Kaan Kairinen și Qazim Laci s-au ocupat de această problemă, iar căpitanul campioanei României a fost ca și inexistent în prima repriză.

Publicat: 14 08. 2024, 00:31
Actualizat: 14 08. 2024, 00:49