Real Madrid s-a salvat într-un final dramatic cu Monchengladbach! „Terorizați de Marcus Thuram!” Atacantul, gol ca în curtea școlii | FOTO & VIDEO

27 October 2020, North Rhine-Westphalia, Mönchengladbach: Football: Champions League, Group stage, Group B, 2nd matchday, Borussia Mönchengladbach - Real Madrid at the stadium in Borussia-Park. Marcus Thuram (l) of Mönchengladbach cheers after his goal for the 1-0 next to goalkeeper Thibaut Courtois (r) of Madrid. Photo: Marius Becker/dpa,Image: 565867236, License: Rights-managed, Restrictions: GERMANY OUT, Model Release: no

Real a fost aproape de o nouă umilință în Liga Campionilor, iar viața lui Zinedine Zidane este din ce în ce mai grea pe banca granzilor din Madrid. Marcus Thuram a reușit o dublă pentru Borussia Monchengladbach, dar oaspeții au revenit incredibil și au smuls un punct.

Real Madrid a fost în stare de șoc după umilință cu Șahtior, suferită chiar în Spania, în prima etapă a grupelor. Spaniolii au cerut la unison demiterea lui Zidane, dar francezul a fost iertat după victoria din El Clasico, cu Barcelona.

În al doilea meci al grupelor, atacantul Marcus Thuram a fost o adevărată sperietoare pentru cea mai titrată echipă a lumii. Fiul fostului campion mondial, Lilian Thuram, a marcat ca în curtea școlii și a atins cifre incredibile pentru un meci cu gigantul din La Liga.

Zidane, salvat de Casemiro după o nouă seară de coșmar în Liga Campionilor! „Terorizați de Marcus Thuram!”

Marcus Thuram a deschis scorul cu un șut violent în minutul 33 (VIDEO AICI) și l-a majorat în minutul 58 (VIDEO AICI).

Pentru oaspeți a marcat Benzema (Min87), care a reușit să readucă speranțele pe banca Realului. Casemiro a dat lovitura în prelungiri (VIDEO AICI), iar Zidane scapă ca prin minune de o nouă umilință.

Prin dubla cu Real Madrid, Marcus Thuram devine primul jucător francez care reușește să înscrie de două ori în fața Realului, după 17 ani. Ultimul care a bifat o asemenea performanță a fost Giuly.

Echipele de start:

Monchengladbach: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini – Hofmann, Kramer, Neuhaus – Stindl – Plea, Thuram

Real Madrid: Courtois – Lucas, Ramos, Varane, Mendy – Kroos, Casemiro, Valverde – Asensio, Benzema, Vinicius

Publicat: 27 10. 2020, 23:59
Actualizat: 28 10. 2020, 00:08