Rezultatele serii în Liga Națiunilor, sâmbătă, 7 septembrie. Georgia produce surpriza pe teren propriu în fața Cehiei, iar Germania o distruge pe Ungaria

Georgia a produs surpriza zilei, după ce a învins-o pe Cehia, iar Germania a trecut la pas de Ungaria. O altă surpriză a fost produsă de naționala Insulelor Feroe, care a obținut un punct în partida cu Macedonia de Nord.

Georgia a evoluat și acest aspect se vede în prestațiile naționalei din ultima perioadă. După ce a debutat la Campionatul European în vară, selecționata Georgiei a debutat cu un rezultat excelent în grupa de Nations League, reușind să treacă la scor de Cehia, cu 4-1.

Rezultatele serii în Liga Națiunilor. Georgia produce surpriza pe teren propriu în fața Cehiei

Georgia s-a distrat în partida cu Cehia, pe care a câștigat-o la scor, 4-1, în grupa B, după ce vedeta lui Napoli, Khvicha Kvaratskhelia a deschis scorul în minutul 33 și a mai oferit o pasă decisivă la al doilea gol marcat de georgieni, care au închis partida până în minutul 66, atunci când aveau 4-0. Cehii „s-au trezit” pe final de meci, atunci când Lukas Kalvach a marcat în minutul 80 al partidei de la Tbilisi. Anglia s-a impus în deplasarea din Irlanda, scor 0-2.

Partidele din grupa A au fost spectaculoase, după ce Germania a „defilat” în partida cu vecinii maghiari, pe care i-au demolat pe teren propriu, scor 5-0. Din grupa A vine și meciul cu cele mai multe goluri, între Olanda și Bosnia și Herțegovina, scor 5-2. În celelalte partide din grupa B am asitat la victoria Greciei în meciul cu Finlanda, scor 3-0, respectiv victoria obținută de Albania în fața Ucrainei, scor 2-1.

În cadrul grupei C au jucat Insulele Feroe cu Macedonia de Nord, care au remizat, scor 1-1, iar naționala din Insulele Feroe debutează în Liga Națiunilor 2024 – 2025 cu un rezultat surprinzător. În cealaltă partidă din grupă, Armenia s-a impus fără emoții în meciul cu Letonia, scor 4-1. Selecționata Republicii Moldova a jucat contra Maltei, în grupa D, pe care a învins-o scor 2-0.

România a făcut scorul zilei de vineri în Liga Națiunilor

Naționala României a realizat scorul zilei în partida pe care a disputat-o în Kosovo. „Tricolorii” s-au impus la scor de neprezentare în fața selecționatei din Kosovo, scorul fiind cel mai categoric pentru ziua de vineri, 6 septembrie. În grupa A am mai asistat la meciuri cu multe goluri, după ce Belgia a învins-o pe Israel, scor 3-1, iar Italia a produs surpriza zilei de vineri, învingând-o pe vicecampioana mondială Franța, scor 3-1.

Printre rezultatele neașteptate se mai regăsește și remiza „albă” dintre Kazahstan și Norvegia, din cadrul grupei B, unde Austria și Slovenia au remizat. Tot în cadrul grupei B, Islanda s-a impus în fața Muntenegrului, scor 2-0, în timp ce Țara Galilor și Turcia au remizat, scor 0-0. În celălalt meci din grupa României, naționala din Cipru a câștigat trei puncte importante în deplasarea din Lituania, în urma unei victorii la limită, scor 0-1.

Publicat: 07 09. 2024, 23:43
Actualizat: 08 09. 2024, 10:14