Rezumat Sevilla – Barcelona 0-0. Messi a ratat șansa să înscrie golul 700 din carieră. VIDEO cu fazele meciului

Barcelona a făcut primul pas greșit după reluarea meciurilor din Spania! Campioana din La Liga n-a putut să o bată pe Sevilla, iar derby-ul de vineri seara s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Deși n-a avut parte de sprijinul fanilor, Sevilla a început mai bine, iar Kounde a fost aproape să-l învingă pe Ter Stegen.
A fost 0-0 la pauză, în condițiile în care Barcelona a dat peste o echipă foarte bine organizată, Sevilla preferând mai degrabă un joc defensiv.

Vezi REZUMATUL partidei Sevilla – Barcelona 0-0

Leo Messi a fost periculos dintr-o lovitură liberă în repriza secundă, iar finalul a fost pe muchie de cuțit: Ocampos putea să aducă victoria Sevillei, dar și Suarez a ratat o șansă imensă, în minutul 88.

Messi, cu gândul la golul 700

Derby-ul s-a terminat cu scorul de 0-0, Messi n-a reușit să marcheze golul 700 în carieră, iar Sevilla scapă fără gol primit pe teren propriu în fața Barcelonei pentru prima oară din 2003 încoace (VIDEO REZUMAT AICI).

Argentinianul are șansa să marcheze etapa viitoare, atunci când Barcelona are un alt meci tare, cu Bilbao. Messi, care a marcat în victoria cu Leganes, scor 2-0, din runda precedentă, se poate lăuda deocamdată cu 629 de reușite la Barcelona și 70 de goluri la naționala Argentinei.

În mare formă după ce a bătut-o la scor și pe Valencia, 3-0, Real Madrid are șansa să o egaleze pe Barcelona duminică, atunci când va juca pe terenul celor de la Sociedad.

ECHIPELE DE START:

Sevilla: Vaclik – Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon – J. Jordan, Fernando, O. Torres – Ocampos, L. de Jong, Munir

Antrenor: Julen Lopetegui

Barcelona: Ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, J. Alba – A. Vidal, Busquets, Rakitic – Messi, L. Suarez, Braithwaite

Antrenor: Quique Setien

Titlul se poate decide chiar în ultima etapă din La Liga, atunci când Barcelona joacă în deplasare cu Alaves, iar Real Madrid are meci tot pe teren străin, dar cu Leganes.