S-a ales cu capul spart și a fost schimbat în meciul cu Maccabi Tel-Aviv, dar a luptat eroic! De ce nu a putut auzi ce indicații a dat Charalambous în vestiarul FCSB, la pauză

Darius Dumitru Olaru in meciul dintre Maccabi Tel Aviv FC si FCSB, contand pentru Preliminariile Ligii Campionilor, desfasurat pe Bozsik Arena din Budapesta, miercuri 31 iulie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Campioana României, FCSB, a obținut calificarea în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a trecut de Maccabi Tel-Aviv, scor 2-1 la general. Manșa retur din Ungaria a fost câștigată la limită, scor 0-1, iar meciul a adus și incidente. Darius Olaru, căpitanul celor de la FCSB, s-a ales cu capul spart. Căpitanul campioanei a mai dezvăluit de ce nu auzit indicațiile date de Elias Charalambous la finalul primei reprize, în vestiarul FCSB-ului.

Calificarea FCSB-ului s-a soldat și cu victime. Darius Olaru, unul din cei mai apreciați fotbaliști ai grupării „roș-albastre” din ultimii ani, a ieșit șifonat serios din meciul cu Maccabi Tel-Aviv, după ce în minutul 13, în urma unei ciocniri cu Henry Addo, și-a spart capul. Olaru a fost bandajat și a rezistat pe teren până în minutul 63, când a fost înlocuit de Baba Alhassan.

Darius Olaru nu a putut auzi indicațiile date de Elias Charalambous la pauza meciului cu Maccabi Tel-Aviv

Darius Olaru a mărturisit că este fericit pentru calificarea obținută și că își dorește să se confrunte cu adversarele de top din fazele următoare ale competiției. De altfel, Olaru a mai spus că nu a putut auzi indicațiile oferite de antrenorul celor de la FCSB, Elias Charalambous, pentru că se afla în cabinetul medical, fiind pansat de medic în acele momente.

Dublă dificilă pentru FCSB în turul 3 al preliminariilor Champions League

FCSB va avea de înfruntat o echipă mult mai bine cotată în faza următoare a preliminariilor. Campioana României se va confrunta cu Sparta Praga, câștigătoarea titlului în Cehia. Sparta Praga a trecut în manșa precedentă de Shamrock Rovers, scor 6-2 la general.

Întâlnirea dintre FCSB și Sparta Praga din acest sezon de Champions League nu este prima, deoarece cele două echipe s-au mai duelat și la începutul stagiunii 2016/2017.

Atunci FCSB a obținut calificarea în play-off-ul Champions League, după 1-1 la Praga și 2-0 la București, eroul dublei fiind Nicolae Stanciu, care a marcat 3 goluri. Dacă trece de Sparta Praga, FCSB poate da de echipe mult mai bine cotate în play-off-ul Champions League, printre care Ferencvaros sau PAOK-ul lui Răzvan Lucescu.

Publicat: 01 08. 2024, 08:38