S-a terminat! Scoțienii au făcut anunțul despre contractul lui Ianis Hagi cu Rangers

SURSA FOTO: PROFIMEDIA. 11 octombrie 2024

Scoțienii de la Rangers News au scris un nou material despre Ianis Hagi (25 de ani), după ce fotbalistul român a fost reprimit la prima echipă de antrenorul Philippe Clement (50).

Hagi Jr. a evoluat timp de 36 de minute în partida Rangers – St. Johnstone 2-0, înainte de a fi eliminat, iar cu această ocazie a bifat meciul cu numărul 100 în tricoul grupării de pe Ibrox.

Toate problemele contractuale ale lui Ianis Hagi au fost rezolvate

Pe 6 octombrie 2024, Ianis Hagi a înregistrat primele minute în tricoul lui Rangers, după ce antrenorul Philippe Clement l-a reprimit în cadrul primei echipe. Românul a intrat pe teren în startul reprizei secunde din partida Rangers – St. Johnstone 2-0, la scorul de 1-0, și a oferit pasa decisivă de la golul secund. Ulterior, în minutul 81, Ianis a văzut direct cartonașul roșu pentru o intrare întârziată și în cele din urmă s-a ales cu o suspendare drastică. Concret, mijlocașul va lipsi la următoarele 3 partide disputate de Rangers.

Între timp, scoțienii au dorit să lămurească un subiect important în privința românului. În urmă cu doar câteva zile, Frank McAvennie, fost atacant în fotbalul britanic, a lăsat de înțeles că are dubii mari cu privire la felul în care Rangers a rezolvat situația lui Ianis. În plus, el a sugerat că formația de pe Ibrox va trebui să îi plătească o sumă de bani lui Hagi, după ce românul a bifat meciul cu numărul 100. Motivul? Potrivit informațiilor deținute de McAvennie, clauza care impune mărirea salariului lui Ianis la atingerea bornei de 100 de meciuri nu ar fi fost scoasă din contract.

Însă, scoțienii de la Rangers News au dorit să pună definitiv capăt subiectului și au anunțat că probleme contractuale ale românului au fost rezolvate. Așadar, cel mai probabil, Ianis Hagi a renunțat la controversata clauză și a rămas cu salariul de înaintea izbucnirii telenovelei:

Rangers l-a rechemat pe Ianis Hagi la prima echipă, după o vară plină de nemulțumiri ale jucătorului român. Deși părea foarte clar că Hagi va pleca de pe Ibrox după EURO 2024, transferul nu s-a materializat și, după ce problemele contractuale au fost rezolvate, Ianis a revenit la antrenamentele primei echipe”, notează sursa citată.

Scoțienii așteaptă să îl vadă la lucru în partidele cu Cipru și Lituania

Așa cum am precizat deja, Ianis Hagi va lipsi la următoarele trei dueluri ale lui Rangers. Însă, până atunci va putea să își arate calitățile în partidele cu Cipru și Lituania, din Liga Națiunilor:

După ce și-a făcut prima apariție împotriva lui St. Johnstone, cartonașul roșu primit înseamnă că el va rata următoarele 3 meciuri din toate competițiile. Dar Ianis speră să primească minute în meciurile României din Liga Națiunilor cu Cipru și Lituania”, au mai scris scoțienii despre Ianis Hagi, care a fost convocat de Mircea Lucescu pentru acțiunea din luna octombrie.

Sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 21:45, România va evolua împotriva Ciprului, în etapa 3 din Liga Națiunilor. Trei zile mai târziu, pe 15 octombrie, de la aceeași oră, „tricolorii” vor juca pe terenul Lituaniei.

Publicat: 11 10. 2024, 11:43