Scandal uriaș în Turcia! Denis Drăguș a fost găsit vinovat de către coechipieri, care l-au pus la punct în vestiar: „Au manifestat reacții dure față de român!”. Se iau măsuri urgente la Trabzonspor

Denis Drăguș traversează o perioadă de coșmar la Trabzonspor, internaționalul român fiind luat la bătaie de către unii din coechipieri, conform unui jurnalist din Turcia.

Totul s-ar fi întâmplat după eșecul din prelungiri cu Goztepe, scor 1-2, meci în care românul a fost titular, iar Trabzonspor a jucat în superioritate numerică din minutul 28.

Scandal uriaș în Turcia! Denis Drăguș, pus la punct de coechipieri în vestiar: „Au manifestat reacții dure față de român!”. Antre: orul anunță  măsuri urgente la Trabzonspor

Trabzonspor nu se regăsește și a mai bifat o înfrângere în SuperLig, 1-2 în deplasare cu Goztepe, deși a evoluat cu un om în plus pe teren încă din minutul 28. Cu Denis Drăguș printre titulari, oaspeții s-au văzut conduși pe tabelă în minutul 60, prin reușita lui Solet, dar au egalat repede, patru minute mai târziu, prin Banza. Când toată lumea părea că nimic nu se mai întmplă, gazdele au dat lovitura în prelungiri și au pus mâna, nesperat, pe toate punctele puse în joc.

De aici s-a declanșat nebunia, vestiarul oaspeților devenit teatru de război. Iar Denis Drăguș a fost printre cei avariați. Și nu de către jucătorii sau fanii lui Goztepe, ci de proprii coechipieri. Conform unui jurnalist din Trabzon, Ulaș Özdemir, românul a fost implicat într-un incident în vestiar!

„Un jucător nu poate fi atât de slab. S-a discutat mult în vestiar despre Drăguș. Între jucători și Drăguș. Jucătorii au manifestat și reacții dure față de Drăguș. Aceasta este informația pe care am primit-o”, a declarat Özdemir, citat de „61Saat”.

Șenol Guneș, antrenorul lui Trabzonspor, a confirmat practic la conferința de presă incidentul și a declarat că are de gând să ia măsuri urgente: „Există deja o situație negativă, s-ar putea să fie nevoie să luăm niște decizii pentru a o rezolva chiar acum, ne putem gândi la asta. Pentru mine este o dezamăgire uriaşă. Să-mi pară rău sau să ne cerem scuze nu este suficient.

Am făcut 3 schimbări în repriza secundă, din cauza dificultății de a ajunge la poartă deși aveam superioritate numerică. Adversarii ne-au atacat în fiecare poziție, au vrut mai mult.

Apoi, în ciuda faptului că eram mai mulți, am primit două goluri pentru că am pierdut multe mingi, nu am putut răspunde deloc la presiunea adversarului. Avem nevoie de-o nouă emoție. Sunt trist, dar și supărat. Simt o anume neputință”, a declarat reputatul antrenor turc.

Situație disperată pentru titularul echipei naționale

Sătul de ineficacitatea lui Denis Drăguș, Senol Guneș a stat de vorbă chiar și cu selecționerul României, Mircea Lucescu, și își trasase ca obiectiv personal să îl pună pe picioare pe Denis Drăguș, a cărui criză se prelungește nepermis de mult.

Transferat în această vară de la Standard Liege, atacantul naționalei a marcat un singur gol pentru Trabzonspor, în preliminariile Europa League, după ce, în sezonul trecut, a rupt plasele porților în tricoul lui Gaziantep.

Publicat: 27 10. 2024, 17:09
Actualizat: 27 10. 2024, 17:17