Ce notă a primit Dennis Man, după ce a înscris din nou în Serie A. Răzvan Marin a primit şi el un calificativ important în Parma – Cagliari 2-3, iar Valentin Mihăilă a fost printre cei mai slabi de pe teren

Dennis Man (Parma Calcio) fights for the ball against Simone Scuffet (Cagliari Calcio) during Parma Calcio vs Cagliari Calcio, Italian soccer Serie A match in Parma, Italy, September 30 2024,Image: 914324201, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Meci spectaculos în Serie A între Parma și Cagliari în care Dennis Man și Răzvan Marin au marcat, iar Valentin Mihăilă a prins doar primele 45 de minute pe teren.

A fost o seară spectaculoasă la Parma, dar care nu s-a încheiat prea bine pentru Man și Mihăilă. Ambii au început ca titulari disputa cu echipa lui Răzvan Marin. Dennis Man a marcat și a fost printre cei mai buni jucători de pe teren fiind notat cu 7.2.

Ce note au primit jucătorii români în Parma – Cagliari 2-3

În duelul de pe ”Ennio Tardini” Dennis Man și Valentin Mihăilă au intrat din primul minut de joc. Răzvan Marin nu a prins primul „11”, dar a fost introdus pe final de joc și a contribuit decisiv la întoarcerea soartei în favoarea echipei sale.

Cagliari a deschis scorul după doar șase minute de joc, dar reușita lui Mina a fost anulată după intervenția VAR. Oaspeții au punctat în minutul 34 prin Zortea. După revenirea de la cabine, Valentin Mihăilă a rămas pe bancă și a primit nota 6.5 pentru evoluția din primele 45 de minute.

Dennis Man a revenit mai bine motivat în partea secundă și a restabilit egalitatea cu un șut de la zece metri, în minutul 62. Davide Nicola mutat inspirat. Intrarea pe teren a lui Răzvan Marin a dat roade rapid. După doar câteva secunde a punctat cu un gol spectaculos și a readus-o pe Cagliari în avantaj. Cu trei minute înainte de final, gazdele au primit o lovitură de la 11 metri transformată de Henani. Cagliari a repus rapid mingea de la mijlocul terenului și a punctat prin Piccoli.

Dennis Man a primit nota 7.2, după ce a avut un procentaj de 86% pase reușite, a șutat de patru ori spre poarta adversă și a câștigat 3 din șase dueluri cu echipa adversă.

Răzvan Marin a prins doar 17 de minute pe teren, dar a reușit să marcheze un gol spectaculos și a fost notat cu 7.1, cu un procentaj de 100% pase reușite, și un șut pe spațiul porții (cel din care a marcat).

Presa italiană, la picioarele lui Răzvan Marin: „Capodoperă”

Răzvan Marin a marcat la câteva secunde după ce a intrat pe teren, iar italienii au numit reușita românului drept o „Capodoperă”. Este primul gol marcat de mijlocașul român în noul sezon pentru Cagliari.

Golul său, o capodoperă. Tocmai când sarzii păreau că se îndreaptă către un sfert de oră de suferință, Marin îngheață publicul de pe Tardini”, au notat jurnaliștii italieni.

Publicat: 01 10. 2024, 00:16
Actualizat: 01 10. 2024, 00:21