Ce notă a primit Radu Drăgușin după ce a intrat în minutul 81 al victoriei zdrobitoare a lui Tottenham cu Manchester United

Radu Drăgușin a fost introdus pe teren în minutul 81 în victoria zdrobitoare a lui Tottenham pe terenul lui Manchester United.

Ange Postecoglou a trecut peste gafa uriașă făcută de Radu Drăgușin în Europa League și i-a oferit internaționalului român aproape 16 minute pe teren în confruntarea cu Manchester United. A părut mai mult o schimbare de moral oferită fotbalistului atacat din toate părțile după ce a luat cartonaș roșu în minutul 8 al confruntării cu Qarabag, 3-0.

Ce notă a primit Radu Drăgușin la meciul Manchester United – Tottenham 0-3

Tottenham a debutat joi seară în Europa League. Ange Postecoglou a schimbat trei fundași pentru meciul cu Qarabag, iar Radu Drăgușin a fost titular în locul lui Cristian Romero. Internaționalul român a făcut un fault dur în minutul 8 și a văzut direct cartonașul roșu. Și-a lăsat echipa în 10 oameni, iar fanii l-au criticat dur.

Pe finalul meciului cu Manchester United când partida era deja rezolvată, Postecoglou i-a oferit câteva minute de joc. La doar câteva zeci de secunde de la introducerea pe teren, fundașul a făcut KO un adversar, dar centralul i-a arătat doar cartonaș galben. În urma unui duel aerian cu Mason Mount, jucătorul lui United a ieșit cu capul spart și a fost schimbat cu Diallo.

Cei de la SofaScore i-au acordat nota 6.5 lui Radu Drăgușin. A atins mingea de 10 ori și a reușit doar 2 din 9 pase trimise către coechipieri.

Radu Drăgușin, pedepsit pentru gafa din Europa League

Radu Drăgușin și-a pierdut locul de titular la Spurs. Dacă avea o evoluție bună cu Qarabag, lui Ange Postecoglou i-ar fi fost dificil să găsească o explicație pentru înlocuirea fundașului, dar Drăgușin l-a „ajutat” să ia decizia înainte de meciul cu Manchester United.

Fanilor lui Spurs nu le-a convenit că Radu Drăgușin nu a început meciul cu United ca titular. Aceștia au criticat decizia lui Postecoglou de a nu-l odihni pe Micky van de Ven, olandezul revenit recent după o accidentare.

„Să joci cu aceeași 10 oameni în două meciuri, în mai puțin de trei zile… Werner va fi fără speranță. Van de Ven este la un pas de accidentare la coapsă. Trebuia să joace Drăgușin, care nu poate fi folosit joi”, a fost unul dintre comentarii.

Publicat: 29 09. 2024, 21:15
Actualizat: 29 09. 2024, 21:23