Dennis Man, prima reacție după golul fabulos din Parma – Cagliari 2-1: „Antrenorul mi-a spus să particip mai degrabă la jocul defensiv”. Ce a discutat cu Valentin Mihăilă înainte ca acesta să rateze acel penalty

Dennis Man, prima reacție după golul fabulos din Parma - Cagliari 2-1: „Antrenorul mi-a spus să particip mai degrabă la jocul defensiv”. Ce a discutat cu Valentin Mihăilă înainte ca acesta să rateze acel penalty

Dennis Man a marcat golul victoriei în minutul 77 al meciului Parma – Cagliari 2-1, din etapa cu numărul 34 din Serie B, la capătul unei acțiuni individuale de excepție, la doar cinci minute distanță de momentul în care a fost introdus pe teren în locul lui Botond Balogh.

Dennis Man, prima reacție după golul fabulos din Parma – Cagliari 2-1!

La finalul partidei, fostul fotbalist de la UTA Arad și FCSB a dezvăluit că antrenorul Fabio Pecchia i-a cerut, înainte de a-l introduce pe teren, mai degrabă să participe la jocul ofensiv, în încercarea de a conserva scorul de 1-1 care era înregistrat pe tabela de marcaj la acel moment, după reușitele lui Gianluca Lapadula din minutul 32, respectiv Franco Vazquez în minutul 62, din penalty.

Dennis Man s-a aventurat însă din când în când și în atac și bine a făcut, întrucât a reușit să marcheze acest gol fabulos, cu care a adus victoria Parmei, echipă care a urcat astfel pe locul 5 în Serie B și are deci șanse foarte mari să dispute acele meciuri de baraj pentru eventuala promovare în Serie A la finalul sezonului.

De asemenea, la finalul meciului, Dennis Man a dezvăluit și ce a discutat cu Valentin Mihăilă înainte ca cel din urmă să rateze acel penalty în prelungirile meciului și a lăsat de înțeles că ar fi fost tentat să execute el lovitura de la 11 metri.

Declarațiile făcute de internaționalul român la finalul partidei

„Este un gol important, am înscris și alte goluri mai frumoase decât acesta. Dar și acesta a fost frumos, am intrat și am putut să îmi ajut echipa. Momentul meu? Acest sezon a fost puțin dificil, nu am putut să am continuitate până acum. Chiar și așa, mă antrenez în fiecare zi, când antrenorul apelează la mine, vreau să intru și să ajut echipa

Antrenorul mi-a spus să intru și să particip la jocul defensiv, dar am marcat și am ajutat mai mult în atac decât în apărare. Astăzi a mers bine. Sunt fericit pentru că am făcut un meci grozav. Și am fost concentrați până la final. Sunt fericit și pentru mine, pentru că am ajutat echipa să câștige.

Inițial i-am spus lui Vale (n.r. Valentin Mihăilă, legat de penalty), după el mi-a spus că vrea să marcheze. Îmi pare rău că nu a făcut-o, dar ăsta este fotbalul.

Sunt mai uniți, arătăm mai mult ca o echipă. Ne-am găsit continuitatea ca echipă, suntem uniți, suntem un grup. Toate acestea pot fi văzute pe teren. Suntem toți montați, chiar și cei care nu joacă. Cred că asta este puterea noastră.

După meciul cu Cittadella am vorbit cu antrenorul, știu că nu am făcut un meci rău. Dar am spus suficient, pur și simplu m-am antrenat. Și am intrat de asemenea bine cu Modena, astăzi am făcut același lucru pentru a-mi ajuta colegii.

Vrem să o ținem tot așa, acum vine meciul cu Benevento. Va trebui să jucăm la victorie acest meci pentru că suntem Parma. De aceea trebuie să încercăm mereu să câștigăm”, a spus Dennis Man după meciul cu Cagliari, citat de Parma Live.

Publicat: 22 04. 2023, 21:15