Florin Niță l-a îngropat, la debut, pe Cosmin Contra! Gafa portarului român

SURSĂ Profimediaimages

Florin Niță a debutat în poarta celor de la Damac și l-a îngropat, la primul meci, pe antrenorul Cosmin Contra. Portarul român a gafat, iar echipa lui a pierdut.

Damac a dat piept cu Al Hilal, într-un meci cu adevărat spectaculos, în care s-au marcat nu mai puțin de cinci goluri. Trupa românilor Florin Niță, Nicolae Stanciu și Cosmin Contra a cedat, scor 3-2.

Florin Niță l-a îngropat, la debut, pe Cosmin Contra

Florin Niță a debutat în poarta celor de la Damac, într-un meci în fața celor de la Al Hilal, în a doua etapă a campionatului din Arabia Saudită. Chiar dacă românul a avut mai multe intervenții bune în timpul partidei, a ieșit în evidență mai ales printr-o gafă prin care și-a îngropat echipa. Meciul dintre Damac și Al Hilal a fost unul cu adevărat spectaculos, datorită celor cinci goluri marcate de cele două formații. Trupa românilor Florin Niță, Nicolae Stanciu și Cosmin Contra a pierdut, scor 3-2.

Al Hilal a reușit să trimită mingea în poartă în minutul 18, prin Aleksandar Mitrovic, dar golul sârbului a fost anulat după analiza VAR, din cauza unei poziții de ofsaid. Damac nu a mai avut noroc și în prelungirile primei reprize. Atunci, fostul atacant de la Fulham a mai trimis o dată mingea în poartă, după o ezitare a portarului român. De menționat este că Florin Niță s-a remarcat prin mai multe intervenții bune în prima parte a meciului.

Spectacol total după pauză

Repriza a doua a meciului dintre Damac și Al Hilal a fost una cu adevărat spectaculoasă, întrucât echipa lui Cosmin Contra a reușit să preia conducerea pe tabela de marcaj după doar opt minute. Kamano a restabilit egalitatea în minutul 49, în timp ce Diallo a dus scorul la 2-1 în minutul 53. Ambele reuşite ale lui Damac au venit din pasele lui Solan.

Avantajul celor de la Damac a rezistat până în minutul 73, când Al Hilal a marcat golul egalizator după un corner executat în șase metri. Atunci, Florin Niță a ieșit și a respins mingea doar până la Al Juwayr, care a șutat din interiorul careului și a înscris. În minutul 84, Al Hilal a revenit la conducere. Mitrovic a profitat de lipsa de organizare din apărarea lui Damac şi trimis balonul în poarta lui Niţă cu călcâiul. Astfel, trupa lui Cosmin Contra a pierdut, scor 3-2, în fața vedetelor de la Al Hilal.

Publicat: 28 08. 2024, 23:59