Florinel Coman face show în Champions League, zona Asia, și a primit cea mai mare notă de la Al-Gharafa în meciul cu Al-Wasl. Cum a impresionat din nou românul

Florinel Coman e pe val în Champions League, acolo unde a primit cea mai mare notă de la Al-Gharafa la finalul meciului cu Al-Wasl.

Fosta „perlă” a lui Gigi Becali continuă forma excelentă de la FCSB și în Asia, acolo unde participă cu Al-Gharafa în Liga Campionilor. Florinel Coman a pasat decisiv la golul echipei sale, dar Al-Gharafa a pierdut pe teren propriu cu Al-Wasl, 1-2.

Ce notă a primit Florinel Coman în Liga Campionilor Asiei

Al-Gharafa a disputat al treilea meci din Liga Campionilor Asiei, iar Florinel Coman a fost integralist. Internaționalul român a făcut din nou un meci mare și a contribuit decisiv la golul marcat de Sassi pe finalul primei reprize. Faza golului a pornit dintr-un corner executat direct la Florinel Coman, care a driblat un adversar și i-a centrat decisiv lui Sassi.

Pentru prestația din meciul cu Al-Wasl, Florinel Coman a primit cea mai mare notă din echipa sa, la egalitate cu Sergio Rico, nota 7, potrivit SofaScore.

Mijlocașul român putea să mai fie decisiv la un gol și în minutul 59 când i-a pasat excelent fostei vedete de la Real Madrid, dar Joselu a șutat pe lângă poartă. Echipa sa a pierdut pe final partida după ce Al-Wasl a primit un penalty și Lima a restabilit egalitatea, în minutul 94. În prelungiri, Success a marcat golul victoriei oaspeților.

După trei etapte, Al-Gharafa este abia pe locul 5 în Liga Campionilor, cu 6 puncte. Va urma duelul cu Persepolis, din Iran în cea mai importantă competiției din Asia.

Florinel Coman, al 11-lea meci pentru Al-Gharafa

Internaționalul român a semnat cu formația qatareză în această vară, în schimbul sumei de cinci milioane de euro. Transferul jucătorului a făcut înconjurul lumii, după ce Gigi Becali s-a trezit că nu a primit niciun ban, clubul din Asia precizând că a fost păcălit de hackeri.

„Până la 1 decembrie o să dea FIFA decizie și ne dă banii, dar și un milion în plus. Nicio emoție nu am. Sunt multe decizii date așa, pentru că ei au dat mulți bani prin Vietnam. Păcălelile astea au fost și cu FIFA, iar FIFA a creat un cont pe o aplicație, TMS. Dacă nu ai băgat banii în contul cu numărul înregistrat în TMS, la revedere… poți să de dai tu și peste cap. Contractele trebuie să corespundă și să le băgăm acolo. Nu mai poți să vii cu vrăjeli că ți-au luat hackerii banii și că i-au trimit în Vietnam. Nu poți să păcălești”, a spus Gigi Becali, pentru Fanatik.

De la transferul în Qatar, Florinel Coman a bifat 11 meciuri în care a dat două goluri și șase pase decisive. După partida din Liga Campionilor Asiei, urmează duelul cu liderul din campionat, Al-Duhail.

Publicat: 22 10. 2024, 23:12
Actualizat: 22 10. 2024, 23:17