Fotbalistul vândut de Gică Hagi în MLS, în fața unui nou trofeu! Se va lupta cu cel mai bun marcator din naționala Franței

Gheorghe Hagi în meciul de fotbal dintre FCSB și Farul Constanța, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Stadionul Steaua din București, vineri 9 august 2024. © FOTO: Gică FLUȘTER/SPORT PICTURES

După ce, în luna decembrie, a devenit campion în MLS cu Columbus Crew, Alexandru Mățan are șansa unui nou trofeu. Fotbalistul vândut de Gică Hagi peste Ocean s-a calificat cu echipa sa în finala League Cup, competiție câștigată anul trecut de Inter Miami, cu Messi în mare formă.

Columbus Crew și Los Angeles FC vor juca în finala Cupei Ligilor și au un loc asigurat în Cupa Campionilor CONCACAF, după ce au eliminat Philadelphia Union, respectiv Colorado Rapids, în semifinalele turneului la care participă echipe din MLS și Liga Mexicană.

În meciul disputat pe Lower.com Field din Columbus, Ohio, echipa gazdă a învins Philadelphia Union cu 3-1, prin golurile uruguayanului Diego Rossi, de două ori, și al columbianului Juan „Cucho” Hernandez. Echipa antrenată de francezul Wilfried Nancy a preluat conducerea în minutul 12, când Rossi a înscris cu capul după ce portarul jamaican Andre Blake a respins un șut al lui Hernandez. Philadelphia Union a egalat în minutul 32 prin maghiarul Dániel Gazdag, care a înscris cu un șut cu dreptul din interiorul careului, după ce a profitat de o eroare a defensivei. Rossi a reușit dubla în minutul 43 cu un șut puternic din interiorul careului, ca urmare a unui un-doi cu Christian Ramirez. Cucho Hernandez a înscris al treilea gol al formației sale în minutul 53, când a șutat cu piciorul drept după ce Blake a respins cu capul.

Ar fi al treilea trofeu american pentru Alex Mățan, transferat de la echipa lui Gică Hagi în MLS

Alex Mățan a intrat pe teren în minutul 89. Mățan a fost transferat de echipa din Ohio în 2021 pentru 1,5 milioane de dolari, de la clubul lui Gică Hagi, Farul Constanța (fosta Viitorul). În 2021, mijlocașul în vârstă de 24 de ani a câștigat Campeones Cup, un meci disputat anual între câștigătorea MLS și campioana din Liga MX, prima divizie a fotbalului din Mexic. Anul trecut, el a devenit campion în MLS după ce Columbus a învins-o cu 2-1 pe Los Angeles FC.

Adversara din decembrie a clubului unde joacă Alexandru Mățan este și cea de acum. Los Angeles FC a învins Colorado Rapids cu 4-0, prin golurile polonezului Mateusz Bogusz, sierra-leonezului Kei Kamara, francezului Denis Bouanga și englezului Lewis O’Brien.

Columbus Crew și Los Angeles vor disputa finala duminică, pe terenul celor de la Columbus, care pleacă favoriți în această dispută. Los Angeles FC l-a transferat în această vară pe Olivier Giroud, fost la AC Milan. Cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței, 57 de goluri, și-a anunțat zilele trecute retragerea din prima reprezentativă.

Publicat: 22 08. 2024, 17:25
Actualizat: 22 08. 2024, 17:35