:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F02%2FCe-nota-a-primit-Horatiu-Moldovan-dupa-inca-o-victorie-cu-Sassuolo.jpg)
Horațiu Moldovan este obligat să ia o decizie importantă pentru cariera lui, iar Bogdan Stelea i-a dat un sfat important fotbalistului care evoluează în Serie B.
Fostul portar al „Generației de Aur” crede că Horațiu Moldovan, care este împrumutat la Sassuolo, nu trebuie să revină în La Liga, la Atletico Madrid.
Horațiu Moldovan, portar care în prezent evoluează în Serie B, la Sassuolo, trebuie să ia o decizie importantă pentru cariera lui. Cu evoluții foarte bune în ultima perioadă, gruparea din Italia trebuie să achite suma de 1.3 milioane de euro pentru a-l transfera definitiv pe românul care este împrumutat de la Atletico Madrid.
Portarul are și opțiunea de a se întoarce în Spania, la trupa pregătită de Diego Simeone, dar este sfătuit să nu facă acest lucru. În acest moment, poarta grupării din capitala Spaniei este apărată de experimentatul Jan Oblak, titular incontestabil. Astfel, Horațiu Moldovan ar avea, din nou, statutul de rezervă la gigantul din La Liga.
„Sfatul e simplu. El este tânăr și are nevoie să apere. Cred că asta își dorește și el, să joace. De asta a și plecat de la Atletico Madrid. Indiferent dacă s-a dus în liga a doua. Așa mi-am dat seama că pe el îl interesează să joace. Mi se pare o atitudine corectă. Dacă se duce înapoi la Atletico Madrid și va fi din nou rezervă, nu cred că va accepta lucrul acesta.
O să caute o soluție. Ori să fie din nou împrumutat, ori să fie cedat definitiv. La Atletico Madrid nu are șansa să se bată pentru postul de titular. E complicat acolo cu Oblak și așa va mai fi în următorii ani”, a precizat Bogdan Stelea, conform sportpesurse.ro.
Într-un interviu acordat recent, Jan Oblak, portarul celor de la Atletico Madrid, a vorbit despre colegul, Horațiu Moldovan. Experimentatul fotbalist a remarcat că internaționalul român se descurcă de minune la Sassuolo.
„Horațiu este un om grozav, un portar bun. Nu a fost mult cu noi, doar jumătate de sezon, dar sunt foarte fericit pentru el deoarece acum joacă în Italia și o face foarte bine.
Moldovan a fost singurul român cu care am jucat, dar știu că mai este un român la Rayo, Rațiu, care este foarte rapid. Știu și foști jucători, cum ar fi Adrian Mutu sau Chivu”, a declarat Jan Oblak, într-un interviu realizat de un vlogger român.