Lazio a fost învinsă în duelul Romei

Fundașul român, folosit în banda stângă a lui Lazio și jucând în premieră în marele meci al Romei, s-a achitat cu brio de sarcinile defensive, dacă nu luăm în calcul faza golului, contribuind și la construcțiile ofensive ale coechipierilor. Din păcate însă, a primit un „galben” în minutul 54, avertisment care îi va aduce o etapă de pauză, din cauza cumului de cartonașe. Derby-ul a fost decis de golul lui Baptista, venit în urma unei centrări de la Totti după o lovitură de colț provocată de Ștefan Radu, omul aflat la cel de-al 25-lea derby capitolin din carieră. Meciul a fost unul cu scântei, Perrotta, de la gazde, și Ledesma, de la oaspeți, fiind eliminați. Lazio a ratat astfel șansa revenirii pe podiumul din Seria A, ocupând în prezent poziția a cincea.

82 „Derby della Capitale” s-a încheiat aseară cu victoria gazdelor de la AS Roma, scor 1-0, golul trupei lui Luciano Spalletti venind în urma unei faze plecate de la cornerul provocat de Ștefan Radu.