Lazio, victorie dură în fața echipei AS Roma după aproape doi ani. Ștefan Radu & Co. au învins-o cu 3-0 pe eterna rivală

Pe stadionul Olimpico din capitala Italiei, marile rivale, Lazio și AS Roma,s-au întâlnit pentru a 172-a oară în istoria cluburilor, în etapa cu numărul 26 din Serie A. Meciul s-a încheiat perfect pentru echipa pregătită de Inzaghi. Lazio s-a impus la scor de neprezentare. A fost 3-0, iar AS Roma rămâne pe locul cinci cu 44 de puncte.

Cu Ștefan Radu titular, Lazio a început în forță derby-ul cu marea rivală AS Roma. Formația giallorossa a fost asediată de echipa gazdă, care s-a desprins pe tabela de marcaj încă din minutul 12. Felipe Caicedo a trecut de apărarea romanilor, l-a driblat pe Olsen și a plasat mingea în poarta formației pregătite de Eusebio Di Francesco. Prima repriză s-a scurs apoi fără mari ocazii din partea ambelor echipe.

În a doua parte a meciului, în minutul 47, puștiul-minune al Romei, Nicolo Zaniolo, a căutat golul, dar fără noroc. Două minute mai târziu, Lorenzo Pellegrini a încercat să restabilească egalitatea, însă scorul a rămas neschimbat. Poarta lui Lazio a fost pusă la grea încercare și în minutul 66, când Florenzi a șutat puternic, dar goalkeeper-ul Strakosha a respins mingea și tabela de marcaj înclina tot pentru gruparea lui Inzaghi.

Dacă AS Roma s-a jucat cu ocaziile, Lazio a profitat de orice șansă de a puncta în poarta lui Olsen. În minutul 71, echipa gazdă a primit un penalty, pe care Ciro Immobile l-a transformat fără emoții.

16 minute mai târziu, Lazio a punctat din nou. Cataldi a dus scorul la 3-0, iar problemele romanilor nu s-au terminat acolo. În al patrulea minut din prelungirile partidei, Kolarov a fost eliminat după ce a primit două cartonașe galbene în 30 de secunde.

S-a încheiat 3-0 pentru Lazio, formație care nu mai câștigase în fața echipei AS Roma din aprilie 2017, atunci când s-a impus cu 3-1 în deplasare. Din ultimele 11 meciuri directe, Lazio a câștigat însă doar trei, în timp ce formația giallorossa și-a trecut în cont șapte victorii.

La ultima confruntare directă, Lazio a pierdut în turul campionatului, scor 1-3, în fața formației pregătite de tehnicianul Eusebio Di Francesco.

Lazio – AS Roma, 3-0

Lazio: Thomas Strakosha – Bastos, Francesco Acerbi, Ștefan Radu – Marusic, L. Alberto, L. Leiva, Milinkovic, S. Lulic – Joaquin Correa, Felipe Caicedo

AS Roma: Robin Olsen – A. Kolarov, Juan Jesus, F. Fazio, A. Florenzi – Daniele De Rossi, Bryan Cristante – El Shaarawy, Lorenzo Pellegrini, Nicolo Zaniolo – Edin Dzeko

Publicat: 02 03. 2019, 23:47
Actualizat: 02 03. 2019, 23:57