Meci nereușit pentru Florin Andone! FOTO | Îi putea rupe piciorul unui adversar după o intrare criminală, apoi a lovit bara. Deportivo nu iese din „zona roșie”

Deportivo a remizat pe teren propriu cu Espanyol, 0-0, vineri seară, și rămâne pe primul loc retrogradabil din La Liga. Folosit titular de Clarence Seedorf împotriva fostei echipe a lui Gabi Torje și Costel Gâlcă, Florin Andone (24 de ani) a ieșit în evidență în două momente ale meciului de pe Riazor.

Mai întâi, în minutul 16, românul a comis un fault care nu-i face cinste și care-i putea aduce eliminarea. Coborât în flancul stâng al atacului, vârful naționalei a pierdut mingea după un duel cu Lopez, a încercat s-o recupereze din picioarele lui Victor Sanchez, fundașul stânga al catalanilor, dar nu a reușit decât să facă un fault foarte, foarte dur. Andone a avut noroc, iar arbitrul Fernandez Borbalan nu i-a arătat decât cartonașul galben, deși reluările arată că românul îi putea chiar rupe piciorul adversarului.

Schimbat cu Borja în minutul 89, Andone a avut șansa unui gol esențial pentru Deprtivo cu cinci minute înainte. După ce Lucas Perez a ratat o lovitură de la 11 metri, vârful român putea aduce cele trei puncte dacă nu nimerea bara, după o lovitură de cap din centrul careului mare al lui Espanyol.

Fără victorie de pe 9 decembrie 2017, Depor se zbate în străfundurile La Liga și, după 25 de meciuri, are doar 18 puncte și ocupă locul al 18-lea, la egalitate cu Las Palmas, echipa de pe locul 19.

Publicat: 24 02. 2018, 08:50
Actualizat: 24 02. 2018, 09:55