:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F02%2FIanis-Hagi-poate-semna-cu-rivala-de-moarte-a-echipei-de-suflet-a-tatalui-sau-Ce-oferta-a-primit-romanul-e1739777291656.png)
Presa din Turcia a scris despre interesul lui Jose Mourinho pentru a-l aduce pe Ianis Hagi la Fenerbahce.
Ianis Hagi (26 de ani) a intrat în ultimele luni de contract cu Glasgow Rangers, iar interesul mai multor echipe pentru serviciile fiului lui Gică Hagi ies la iveală. Printre ele s-ar număra și Fenerbahce, marea rivală a lui Galatarasay, echipa la care „Regele” a scris istorie.
Jurnaliștii turci au scris despre intențiile lui Mourinho de a-l transfera pe Ianis Hagi, care este jucător de bază la Rangers și a intrat în ultimele luni de contract cu gruparea de pe Ibrox. De altfel, Hagi ar fi o variantă ideală, mai ales că poate fi adus liber de contract.
Noua țintă a lui Fenerbahce este fiul lui Gheorghe Hagi, Ianis. În timp ce Fenerbahce a inițiat primele contacte cu Ianis Hagi, jucătorul român a schimbat idei cu tatăl său în legătură cu transferul surpriză.
Fenerbahce care vrea să se întărească la mijlocul terenului, este interesată de Ianis Hagi. Fotblistul a primit o opinie pozitivă din partea tatălui său, iar Ianis privește cu optimism felul în care evoluează situația și crede că Fenerbahce poate fi un pas important în cariera sa.
Ianis, care a refuzat să semneze un nou contract cu Rangers, vrea să ia parte la un proiect ambițios în afara Scoției. Conducerea lui Rangers, care trebuie să accepte despărțirea de Ianis Hagi, plănuiește să prioritizeze oferta cea mai avantajoasă pentru ei.
După ce tatăl său și-a dat acordul, Ianis s-a consultat cu colegul său de la Rangers, Ridvan Yilmaz, despre fotbalul din Turcia, ceea ce l-a făcut să o pună pe Fenerbahce în topul preferințelor sale.
-Au scris cei de la tgrthaber.com.
Antrenorul lui Galatasaray, Okan Buruk, fost coleg cu Gică Hagi la gruparea din Istanbul, a spus că echipa pe care o antrenează a înaintat o ofertă pentru Ianis Hagi și că acesta este monitorizat atent de scouterii echipei.
„Într-o perioadă de transferuri am fost interesați de el. Un jucător foarte bun. Din păcate, a fost accidentat în trecut (n.r. se referă la ruptura ligamentului încrucișat anterior, suferită în ianuarie 2022, din cauza căreia a stat departe de teren 13 luni). Acum, e ok, sezonul trecut a jucat…
E un fotbalist bun, cu potențial, repet, am fost interesați de el într-o perioadă de transferuri, dar… joacă la altă echipă. Da, în ultimii doi ani l-am urmărit mereu. Acum, e în formă. Cine știe? Poate că într-o zi va juca la Galatasaray”, a precizat Okan Buruk, pentru Golazo.ro.