Rangers a reacționat pe site-ul oficial, după ce Ianis Hagi a jucat pentru România. Concluzia scoțienilor, deși mijlocașul nu a atins mingea deloc în 11 minute jucate cu Lituania

SURSĂ Profimediaimages
Vezi galeria foto - 6 poze

Glasgow Rangers a reacționat pe site-ul oficial al clubului, după ce Ianis Hagi a jucat pentru echipa națională a României în partidele din UEFA Nations League.

Scoțienii au tras imediat o concluzie despre internaționalul român, chiar dacă el nu a atins mingea deloc în cele 11 minute pe care le-a jucat în partida cu Lituania.

Ce a scris Glasgow Rangers despre Ianis Hagi

Ianis Hagi a făcut parte din lotul pe care Mircea Lucescu l-a convocat pentru acțiunea echipei naționale din octombrie. România a disputat două partide în UEFA Nations League și s-a impus în ambele: 3-0 în fața naționalei din Cipru și 2-1 în fața Lituaniei. Chiar dacă nu a fost titular, Ianis Hagi a fost introdus în teren în ambele meciuri. Astfel, în partida din Cipru a bifat 18 minute, în timp ce în partida cu Lituania a bifat 11 minute în teren.

În meciul disputat la Kaunas, Ianis Hagi a fost aproape inexistent. Statisticile prezentate de SofaScore arată că fotbalistul celor de la Glasgow Rangers nu a atins mingea nici măcar o dată în cele 11 minute pe care le-a prins pe teren. Prin urmare, cifra zero apare în dreptul celor mai importante capitole: pase reușite, driblinguri reușite sau șuturi pe poartă și spre poartă.

Scoțienii au reacționat pe site-ul oficial al clubului după meciurile României din UEFA Nations League și au scris și despre Ianis Hagi.

„Ianis Hagi – România. Cipru – România 0-3 – sâmbătă 12 octombrie – UEFA Nations League. Lituania – România 1-2 – marți 15 octombrie – UEFA Nations League

A fost o pauză internațională pozitivă pentru Ianis Hagi și România, care și-au consolidat poziția de lider în Grupa C2 după cele două victorii din UEFA Nations League.

Jucătorul lui Rangers și-a adus aportul venind de pe bancă în ambele meciuri: a evoluat 20 de minute în victoria 3-0 din deplasare cu Cipru, apoi a fost introdus pe final în succesul 2-1 cu Lituania”, au scris cei de la Glasgow Rangers, despre prestația lui Ianis Hagi.

Ianis Hagi, reprimit la prima echipă a celor de la Glasgow Rangers

Ianis Hagi a fost reprimit recent la prima echipă a celor de la Glasgow Rangers, după ce o lungă perioadă de timp a evoluat pentru echipa a doua, din cauza unei clauze pe care a avut-o în contract.

„Tricolorul” a jucat deja pentru trupa lui Philippe Clement, în partida cu St. Johnstone, fiind trimis în teren în a doua repriză. Acesta a ieșit imediat în evidență și a oferit o pasă decisivă, în minutul 58.

În minutul 79, românul a fost din nou în centrul atenției: a văzut cartonașul roșu pentru o intervenție dură, cu talpa, pe glezna adversarului.

Publicat: 17 10. 2024, 16:52