Rusescu, extrem de activ pentru Sevilla! Andaluzii sunt cu un picior în optimile Cupei Regelui

Sevilla, cu Raul Rusescu pe teren până în minutul 55, a făcut un pas uriaș spre optimile de finală ale Cupei Regelui. Trupa lui Unai Emery s-a impus în deplasarea de la Racing Santander, scor 1-0 și așteaptă relaxată returul de pe 18 decembrie.

Singurul gol al întâlnirii a fost marcat încă din debutul meciului, când Jairo Samperio a reușit să înscrie. Repriza secundă a fost una dificilă pentru oaspeți, care s-au văzut nevoiți să evolueze încă din minutul 52 cu un om mai puțin, după eliminarea lui Coke. Totuși, Racing s-a trezit la viață prea târziu, iar Sevilla a știut cum să conserve avantajul.

În ceea ce îl privește pe Rusescu, acesta a fost extrem de activ, dar lipsa meciurilor în picioare s-a făcut simțită. Fostul stelist a ratat o ocazie imensă în minutul 48, când, după o centrare perfectă din banda stângă, a ajuns prea târziu la întâlnirea cu un balon pe care scria „gol”.

Deși a fost mult mai prezent în faza ofensivă decât coechipierul din atac, Kevin Gameiro, tehnicianul Sevillei a preferat să îl sacrifice pe român, mai ales că acesta părea să aibă „benzina” pe nivel minim. În condițiile în care evoluau în „10”, Emery a mutat firesc, trimițând în locul lui Rusescu un fotbalist cu profil defensiv, Fernando Navarro.