Se uită de sus la Panathinaikos și Olympiacos!** Bölöni e pe primul loc în Grecia

Fără Costin Lazăr, accidentat, PAOK-ul lui Ladislau Bölöni a făcut show duminică seara cu AEK Atena, învingând cu 3-0 în etapa a patra a campionatului Greciei. PAOK, la care în repriza secundă a intrat și Juliano Spadacio, s-a instalat pe primul loc în clasament.

Dispusă într-un foarte ofensiv sistem 4-3-3, echipa din Salonic a tranșat disputa cu AEK până la pauză, grație golurilor lui Vieirinha (15), Athanasiadis (37) și Salpingidis (45). Automatismele încep să se implementeze la PAOK, iar gazdele au controlat partida autoritar, chiar dacă a lipsit Costin Lazăr, mintea limpede de la centrul terenului.

În minutul 63, fostul idol din Giulești, brazilianul Juliano Spadacio (30 de ani, transferat gratis de PAOK în vară), a fost introdus pe teren de Ladislau Bölöni, iar mijlocașul s-a remarcat la două faze lucrate foarte bine. Deși s-a instalat în topul clasamentului, cu nouă puncte, PAOK ar putea fi detronată de Panathinaikos (șapte puncte) și de Olympiacos (șase puncte), care au unul, respectiv două meciuri mai puțin jucate.

2 titluri are Ladislau Bölöni în cariera sa, unul cu Sporting și unul cu Standard

Publicat: 27 09. 2011, 03:00
Actualizat: 27 09. 2011, 03:00