„Sunt idiot?”. Gigi Becali a luat decizia capitală, imediat după FCSB – Sparta Praga 2-3, și a anunțat-o public

„Sunt idiot?”. Gigi Becali a luat decizia capitală, imediat după FCSB - Sparta Praga 2-3, și a anunțat-o public

Imediat după FCSB – Sparta Praga 2-3, patronul campioanei României, Gigi Becali, a luat decizia capitală și a anunțat-o public

FCSB părăsește Liga Campionilor după turul 3 preliminar, în urma înfrângerii de pe teren propriu cu Sparta Praga, 2-3.

Decizia capitală luată de Gigi Becali și anunțată public după FCSB – Sparta Praga 2-3

Primele 60 de minute ale meciului de pe Stadionul Steaua au fost controlate de oaspeți, care au marcat prin Birmancevic (13, 28) şi Haraslin (37). Campiopana României a redus din diferență în urma golurilor înscrise de Olaru (60) şi Edjouma (85). La finele partidei, Gigi Becali a anunțat decizia radicală pe care a luat-o0.

„S-a terminat, asta e. Planul e să jucăm play-off-ul de Europa League. De ce să mai iau atacant? Să mai dau bani? Sunt idiot? La revedere! S-a terminat! Dacă era să ne calificăm, mai luam, era altceva. Așa, nu! Tănase va putea juca doar în retur”, a spus Gigi Becali pentru DigiSport.

După 1-1 în tur, campioana României a făcut o primă repriză foarte slabă. La cornerul din minutul 13, Soerensen a trimis cu capul spre poartă, Lixandru a respins de pe linia porţii, dar Birmancevic a împins mingea în plasă de la un metru.

Același jucător a transformat un penalty, după un sfert de oră, acordat în urma unui fault al lui Dawa la Olatunji. Scorul a luat proporții în minutul 37, după reușita superbă a lui Haraslin, dar Sparta Praga a ratat alte ocazii uriașe până la pauză, prin Olatunji (40) şi Haraslin (44).

FCSB s-a trezit în ultima jumătate de oră, Olaru fiind eroul gazdelor. Mai întâi a înscris în minutul 60 cu o execuție superbă, după care i-a centrat lui Edjouma (85), care a înscris cu capul de la colțul careului mic.

În ultimele minute, echipa lui Gigi Becali a dominat autoritar, atacând inclusiv cu portarul Târnovanu, dar nu a marcat golul care să ducă meciul în prelungiri. Campioana României va continua în play-off-ul pentru grupele Europa League, unde va întțlni LASK Linz.

Publicat: 13 08. 2024, 23:52
Actualizat: 14 08. 2024, 00:04