„Superiori românilor”. Presa din Israel a văzut alt meci, după Maccabi Petah Tikva – CFR Cluj 0-1, și a reacționat neașteptat

„Superiori românilor”. Presa din Israel a văzut alt meci, după Maccabi Petah Tikva - CFR Cluj 0-1, și a reacționat neașteptat

Presa din Israel a reacționat neașteptat după Maccabi Petah Tikva – CFR Cluj 0-1, dând senzația că a văzut cu totul și cu totul alt meci.

CFR Cluj a luat o opnțiune importantă pentru calificarea în play-off-ul Conference League, după ce s-a impus cu 1-0 în fața lui Maccabi Petah Tikva.

Ziarele din Israel scriu, după Maccabi Petah Tikva – CFR Cluj 0-1, că reprezentanta țării lor a fost superioară românilor

Meciul Maccabi Petah Tikva – CFR Cluj 0-1, din prima manșă a turului 3 preliminar al Conference League, s-a jucat la Sofia, pe Stadionul „Gheorghi Asparuhov”, știut fiind faptul că în Israel nu se pot organiza meciuri, din cauza situațșiei din Fâșia Gaza. Singurul gol a fost marcat de Muhar, în minutul 8, cu o reluare simplă din interiorul caruelui mic.

„Deși a fost cotată cu șansa a doua, Maccabi a arătat o imagine bună. A avut posesia în majoritatea meciului și chiar s-a apropiat de gol de câteva ori.

Dar presiunea pusă n-a fost suficientă și, chiar dacă a arătat bine și n-a fost inferioară față de adversar, n-a putut egala”, au scris jurnaliștii israelieni de la PlayByPlay.

Jurnaliștii israelieni scriu că Maccabi a fost superioară, deși a avut o singură ocazie în tot meciul

Echipa antrenată de Dan Petrescu putea deschide scorul încă din minutul 4, când Bîrligea a centrat din unghi, dar mingea a căzut pe transversală. După 20 de minute, Mogoș a reluat cu capul de la aproximativ 11 metri, dar mingea a șters transversala.

Cei de la Maccabi au încercat poarta lui Sava cu șuturi de la distanță, iar singura ocazie cu advărat periculoasă în toate cele 90 de minute a fost şutul lui Karo din minutul 35, scos de Sava din vinclu.

„Maccabi a arătat o capacitate excelentă și a fost chiar superioară față de români în mare parte a meciului. Va căuta să întoarcă dubla în România, pentru a-și continua parcursul european incredibil”, a nbotat publicația One.

Dacă se califică, CFR Cluj joacă în play-off-ul Conference League cu Pafos sau CSKA 1948 Sofia

Dan Petrescu i-a folosit în acest meci pe Sava – Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Muhar (85 – Fică), Artean, Tachtsidis (76 – Keita) – Deac (88 – Michael), Bîrligea (85 – Postolachi) și Korenica.

Partida retur se va juca pe 15 august, de la 22:00, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca. Dacă se califică, formația lui Nelu Varga va juca în play-off-ul pentru grupele Conference League cu învingătoarea din dubla manșă CSKA 1948 Sofia și Pafos.

În tur, echipa bulgară s-a impus cu scorul de 2-1, golurile fiind marcate de Ilievski (29) și Thalis (51, din penalty), respectiv, Tankovic (10). Manșa a doua se joacă în Cipru, la Limassol, pe 15 august, de la ora 20:00 a României.

Publicat: 09 08. 2024, 00:36