Thierry Henry nu mai este selecționerul naționalei U21 a Franței. Anunțul oficial

Legendarul atacant, Thierry Henry, a plecat de la cârma naționalei U21 a naționalei Franței.

Fostul internațional francez a luat decizia de a demisiona de la conducerea naționalei U21 la scurtă vreme după ce a participat cu echipa U23 a Franței la Jocurile Olimpice de la Paris.

Thierry Henry, OUT de la naționala U21 a Franței

Thierry Henry a devenit selecționerul naționalei U21 în august anul trecut, iar de atunci echipa a înregistrat rezultate notabile, poate cel mai important fiind cel de la Jocurile Olimpice, acolo unde legendarul fotbalist a contribuit decisiv la obținerea unei medalii olimpice. Naționala U23 a Franței a pierdut finala cu Spania, 3-3 (3-5, d.p.).

La doar câteva zile de la finala pierdută la Jocurile Olimpice disputate chiar în capitala Franței, Henry a confirmat plecarea de la cârma U21 a naționalei Franței.

Vreau să mulțumesc Federației și președintelui Philippe Diallo pentru această oportunitate incredibilă pe care am avut-o. Voi fi mereu mândru de faptul că am obținut medalia de argint la Jocurile Olimpice pentru țara mea. Sunt recunoscător Federației, jucătorilor, staff-ului și suporterilor care m-au ajutat să trăiesc o experiență magică”, a transmis Thierry Henry.

Astfel, fostul atacant care a scris istorie la naționala Franței încheie un nou capitol din postura de tehnician, după experiențele de la Monaco (octombrie 2018 – ianuarie 2019) și Montreal (noiembrie 2019 – februarie 2021).

Finală dramatică la Jocurile Olimpice decisă la capătul unui meci cu opt goluri

Franța U23 a avut mari speranțe că va obține medalia de aur chiar la ea acasă. Francezii au dat startul spectacolului cu un gol încă din primele zece minute de joc, dar s-au văzut conduși pe tabelă, până la pauză, 1-3. În partea secundă, Thierry Henry a schimbat perfect și echipa sa a reușit să egaleze până la finalul celor 90 de minute.

Reușita care a dus meciul în prelungiri a venit după o greșeală a unui jucător spaniol în propriul careu care a condus la un penalty transformat fără emoții de Mateta. În prelungiri, Camello a marcat de două ori pentru spanioli și i-a spulberat speranțele la o medalie de aur lui Henry înainte de despărțirea de „cocoșul galic”.

Fostul atacant a bifat 123 de apariții în tricoul Franței și a marcat 51 de goluri pentru naționala cu care a cucerit Cupa Mondială, în 1998, și Campionatul European, în 2000. La nivel de club, a evoluat pentru Arsenal, Monaco, Barcelona, Juventus și New York. Cele mai multe meciuri le-a bifat pentru gruparea londoneză, dar alături de Barcelona a cucerit trofeul „suprem”, Liga Campionilor, în sezonul 2008/2009.

Publicat: 19 08. 2024, 20:10