Tottenham l-a lăudat pe Radu Drăgușin pe site-ul oficial. Ce au scris englezii

Tottenham a avut numai cuvinte de laudă pentru Radu Drăgușin pe site-ul oficial al echipei, după meciul Lituania – România 1-2.

Radu Drăgușin a avut o prestație solidă în deplasarea pe care naționala României a avut-o la Kaunas. Fundașul în vârstă de 22 de ani a avut o contribuție imensă la faza golului marcat de „tricolori” în repriza a doua a confruntării, după ce a luat inițiativa și a urcat cu balonul la picior, iar Tottenham a scris despre prestația lui pe site-ul oficial.

Tottenham, cuvinte de laudă pentru Radu Drăgușin, după Lituania – România 1-2

Britanicii sunt mulțumiți de faptul că fundașul lor central este o piesă esențială în angrenajul formației pregătite de Mircea Lucescu, care defilează în grupa de Nations League. Astfel, pe site-ul lui Tottenham a fost scris un articol despre prestația lui Drăgușin, vorbindu-se în cuvinte de laudă la adresa fotbalistului cumpărat de la Genoa în luna ianuarie a acestui an.

„Radu Drăgușin – proaspăt marcator al primului său gol pentru echipa națională a jucat a 24-a partidă pentru România. Echipa sa a revenit după ce a fost condusă și a obținut o victorie cu 2-1 în Lituania.

În urma unui penalty transformat de Armandas Kucys în minutul 7, Răzvan Marin a egalat cu o lovitură de pedeapsă 11 minute mai târziu, înainte ca fundașul nostru să joace un rol-cheie în ceea ce s-a dovedit a fi golul decisiv în minutul 65, ieșind din apărare pentru a lansa un contraatac și servindu-l pe Dennis Man, care l-a introdus pe Denis Draguș pentru a asigura cele trei puncte”, sunt informațiile prezentate de cei de la Tottenham pe site-ul oficial.

Radu Drăgușin, declarație de adevărat lider după Lituania – România 1-2

Titular în toate meciurile disputate până acum în grupa C2 din Liga Națiunilor, Radu Drăgușin a vorbit la finalul confruntării de la Kaunas despre starea degradată a terenului, precum și despre spiritul de luptă al echipei, care vrea să ajungă tot mai sus.

„Suntem fericiți că am încheiat aceste două meciuri cu două victorii. Aveam nevoie de ele și le-am obținut. Rămâne să construim în continuare pe viitor. Nu ne plac echipele masive, dar nici terenul prost nu ne place.

Cum-necum am reușit să scoatem cele 3 puncte. Am arătat că suntem o echipă ambițioasă. Nu ne lăsăm niciodată. Pentru România o să muncim și o să ne luptăm până la final”, a declarat Radu Drăgușin la finalul partidei Lituania – România 1-2.

Publicat: 16 10. 2024, 18:42