Transferul refuzat la Bayern Munchen l-a bântuit de atunci pe Radu Drăgușin. Englezii au anunțat acum decizia luată de Tottenham, chiar înainte de amicalul cu bavarezii

SURSA FOTO: PROFIMEDIA
Vezi galeria foto - 6 poze

Rădu Drăgușin (22 de ani), care în iarnă a fost la un pas de un transfer la Bayern Munchen, a fost, sâmbătă, 3 august, titular în disputa pe care bavarezii au jucat-o cu actuala sa echipă, Tottenham Hotspur.

Talentatul fundaș central din România a fost păstrat pe teren pe tot parcursul primei reprize, însă în startul părții secunde, managerul Ange Postecoglou l-a înlocuit cu Yves Bissouma.

Englezii au avut dreptate. Radu Drăgușin a început din postura de titular partida amicală Tottenham – Bayern Munchen

În ultimele zile ale lunii iulie, Radu Drăgușin a spus adio vacanței de vară și a zburat în Coreea de Sud, unde s-a alăturat clubului Tottenham Hotspur în cantonamentul din presezon.

Miercuri, pe 31 iulie, talentatul fundaș român chiar a fost utilizat de managerul Ange Postecoglou în ultimele 18 minute ale amicalului pe care Tottenham l-a câștigat cu scorul de 4-3 în fața formației K-League Stars.

Aparent, Radu Drăgușin l-a impresionat pe Ange Postecoglou, iar vineri, 2 august, jurnaliștii englezi de la publicația Football London au transmis că apărătorul naționalei României va fi titularizat în amicalul cu Bayern Munchen, programat sâmbătă, de la ora României 14:00.

Drăgușin a ajuns în Coreea de Sud pentru a se conecta din nou cu colegii săi de club. Acum, după primele minute jucate în presezon, Drăgușin va fi probabil titularizat în amicalul de sâmbătă împotriva lui Bayern Munchen. Revenirea lui Drăgușin i-a dat cu siguranță un impuls lui Postecoglou”, au punctat jurnaliștii englezi.

Și au avut dreptate! Radu Drăgușin, care a fost aproape de un transfer la Bayern Munchen în iarnă, a fost titularizat de Ange Postecoglou în partida lui Tottenham cu bavarezii.

Cum s-a descurcat

Din păcate pentru Radu Drăgușin, meciul Tottenham – Bayern nu a început deloc bine pentru echipa sa. În minutul 4, pe seama unui pressing avansat al bavarezilor, portarul Vicario a comis-o grav și a trimis o pasă direct la adversar, în propriul careu. În cele din urmă, croatul Gabriel Vidovic a introdus mingea în plasă și a deschis scorul.

Tabela a rămas neschimbată până la pauză, 1-0 pentru Bayern, însă Radu Drăgușin nu a mai avut ocazia de a juca și în ultimele 45 de minute. Ange Postecoglou l-a înlocuit cu mijlocașul Yves Bissouma, cel mai probabil din dorința de a testa cât mai multe soluții pentru sezonul care urmează să înceapă.

În minutul 56, când Drăgușin nu se mai afla pe teren, Goretzka a dus scorul la 2-0 pentru Bayern Munchen. Zece minute mai târziu, londonezii au redus din diferență prin Pedro Porro, care a înscris chiar din pasa nou-intratului Bissouma.

Interesant este că Tottenham mai are programat un meci amical cu Bayern Munchen, formație care l-a dorit pe Radu Drăgușin, pe 10 august, însă acesta nu se va disputa în Coreea de Sud, ci la Londra. Ulterior, peste doar 9 zile, Tottenham va debuta în noul sezon de Premier League, cu Leicester.

Publicat: 03 08. 2024, 16:02