Un fost mare jucător de la Rangers sare în apărarea lui Ianis Hagi: „Poate avea un impact în jocul echipei”

11.10.2024 Profimedia

Ianis Hagi a revenit la prima echipă a lui Rangers după ce a fost trimis la echipa a doua de tehnicianul belgian Philippe Clement. Clement l-a introdus pe Hagi la pauza meciului cu St.Johnstone, însă a fost eliminat în minutul 81 după o intrare dură. Un fost mare jucător al lui Rangers a sărit să-l apere pe internaționalul român.

După eliminarea cu St. Johnstone, mulți au criticat prestația lui Ianis Hagi, dar au fost și voci care i-au luat apărarea mijlocașului echipei naționale, printre care și o fostă glorie a lui Rangers. Fosta glorie a lui Rangers, Kris Boyd a comentat prestația lui Ianis Hagi la revenirea în prima echipă a lui Rangers.

Cum a comentat Kris Boyd prestația lui Ianis Hagi din ultimul meci al lui Rangers

Boyd a analizat prestația fiului lui Gheorghe Hagi și i-a luat apărarea în meciul cu St. Johnstone, meci câștigat de Rangers cu 2-0.

„O pasă bună (n.r. pentru golul lui Cerny) de la Ianis Hagi, care a fost eliminat mai târziu. A fost o decizie corectă cartonaşul roşu, dar a fost bine că l-am văzut din nou pe teren. Cred că poate deveni un jucător important pentru Rangers, atunci când revine definitv în prima echipă şi se obişnuieşte cu viteza jocului din nou. Cred că poate avea un impact în jocul lui Rangers.”, a spus legenda lui Rangers, Kris Boyd.

Cum a comentat antrenorul lui Ianis Hagi prestația mijlocașului

Philippe Clement a comentat și el prestația lui Ianis Hagi din meciul cu St. Johnstone, meci în care l-a utilizat pe Ianis după mult timp.

„Asta este! Aveam impresia că faultul nu a avut intensitate și am avut un mare semn de întrebare dacă a fost de cartonaș roșu, dar, după ce am revăzut imaginile a fost clar cartonașul roșu. Nu a fost un fault dur sau cu o intensitate mare, a fost mai mult unul neglijent, ghinionist din partea unui jucător obosit la acel moment.

Este un jucător de atac care comite un fault, Ianis nu a avut nicio intenție să faulteze în acel fel. A fost ghinionist, dar a fost clar un cartonaș roșu, așa că nu am nimic de

spus despre asta. Nu pot fi dezamăgit de el, pentru că este jucătorul nostru, se antrenează alături de noi.

Acum el va merge la echipa națională, sper că va primi minute acolo, iar când va reveni, se va antrena bine”, a declarat Philippe Clement la finalul meciului cu St. Johnstone.

Mesajul lui Ianis Hagi pentru suporterii lui Rangers la revenirea în prima echipă

Ianis Hagi a transmis un mesaj pe rețelele sociale la primul meci de la revenirea în lotul primei echipe a lui Rangers. Mijlocașul a primit o suspendare de trei etape pentru faultul care i-a adus eliminarea în meciul cu St. Johnstone.
„Ibrox, îți mulțumesc! Voi fi mereu recunoscător pentru primirea de seara trecută!”, a fost mesajul lui Ianis Hagi pe contul său de Instagram.

Publicat: 11 10. 2024, 00:17