Verdictul lui Cristi Balaj despre arbitrajul danezului Krogh din FCSB – Sparta Praga 2-3! „Aia a fost cea mai importantă decizie”

Fostul arbitru internațional Cristi Balaj a tras concluziile despre arbitrajul danezului Krogh din meciul FCSB – Sparta Praga 2-3.

FCSB a contestat arbitrajul de la returul cu Sparta Praga. Roș-albaștrii ar fi fost dezavantajați de danezul Morten Krogh încă din prima repriză, la scorul de 2-0 pentru adversari, când i-a refuzat un penalty lui Olaru. Cristi Balaj a dat un verdict dur în privința modului în care a gestionat centralul meciul campioanei Superligii.

Cristi Balaj, prima reacție despre arbitrajul controversat din FCSB – Sparta Praga: „Este nepermis să faci asemenea greșeli”

Președintele celor de la CFR Cluj a analizat modul în care a arbitrat Morten Krogh partida rivalei din campionat. Fostul arbitru consideră că s-au făcut greșeli majore care nu sunt permise în mod normal la acest nivel. De cele mai multe ori centralul a greșit în favoarea cehilor.

Cea mai controversată decizie a fost în prima repriză, atunci când cehii conduceau cu 2-0, iar Darius Olaru a căzut în careul advers. Centralul nu a dat nimic și nici VAR-ul nu a intervenit. În această situație, Balaj afirmă că e posibil ca intrarea asupra lui Olaru să fi avut loc în afara careului și astfel VAR-ul nu poate interveni.

Au fost greșeli, cele mai multe împotriva celor de la FCSB. E valoarea arbitrului. Rămâne de văzut… Cea mai importantă decizie a fost acea intrare la Olaru. Rămâne de văzut dacă locul de contact a fost, într-adevăr, în afara suprafeței de pedeapsă. Dacă a fost așa, se înțelege de ce arbitrul VAR nu a intervenit. Au mai fost multe greșeli. În finalul jocului, Olaru a șutat la poartă, probabil că a fost corner, așa am văzut. Înainte de a judeca dacă a fost corner, a fost o talpă, un atac periculos la limita careului. Arbitrul nu a sancționat-o. Este nepermis să faci asemenea greșeli la acest nivel”, a declarat Cristi Balaj pentru Digisport.

FCSB eliminată din preliminariile Ligii Campionilor! Reacție dură a patronului: „manieră şmecherească”

Gigi Becali era convins că echipa sa se va califica fără emoții în play-off, dar returul de la București a început groaznic pentru roș-albaștrii care s-au văzut conduși la pauză cu 0-3. În partea secundă, Olaru și Edjouma au mai redus din diferență, dar nu a fost suficient pentru a obține calificarea. Finalul de meci a fost unul incendiar, iar centralul nu a ținut cont de tragerile de timp ale adversarilor și a oferit doar cinci minute de prelungire.

Lasă că a fost manieră şmecherească, dar timpul, dacă vrei. S-au făcut şase schimbări şi au băut apă de două ori. Trebuia să dea cel puţin opt minute. Eram noi pe val şi el a făcut întrerupere să bea apă, în minutul 75, îţi dai seama ce tupeu”, a declarat Gigi Becali, conform Primasport.

Publicat: 15 08. 2024, 22:36