Pajtim Kasami, mijlocașul lui Fulham, a reușit aseară unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului din Premier League, cu un voleu perfect de la 20 de metri, dintr-un unghi închis

Fulham a ieșit din zona minată a Premier League cu victoria reușită aseară pe terenul lui Crystal Palace, scor 4-1, însă nu rezultatul înregistrat pe „Selthurst Park” a fost surprinzător. Ci golul incredibil al mijlocașului elvețian de origine albaneză Pajtim Kasami!

Numită „gol minunat”, „voleu incredibil” și „candidat la golul sezonului” de ziariștii englezi, reușita lui Kasami i-a adus la tăcere pe fanii gazdelor, care izbucniseră în urale după ce Mariappa deschisese scorul în minutul 2. Golul elvețianului, care a egalat situația pe tabelă în minutul 19, a venit după o fază incredibilă. Sascha Riether a pasat din propria jumătate aproximativ 60 de metri pentru Kasami, care a preluat pe piept și apoi a șutat din voleu, din unghi închis, fără speranțe pentru portarul advers.

A fost un gol similar cu cel marcat de Marco van Basten împotriva echipei URSS-ului la Euro 1988 sau de cel reușit de Taison în victoria lui Metalist Harkov cu Rosenborg de anul trecut.