VIDEO Lovitura perfectă! Un sud-african și-a îngropat naționala cu un autogol de generic!

Naționala Africii de Sud a ratat matematic calificarea la CM 2014 după ce a pierdut cu 2-1 în această după-masă în Etiopia. Golul decisiv al gazdelor a fost, de fapt, un autogol de generic al lui Parker.

Trupa „bafana bafana” avea nevoie de victorie în derby-ul cu Etiopia pentru a rămâne în cărțile calificării la CM 2010. Iar sud-africanii păreau că se află în controlul partidei după ce atacantul Bernard Parker a deschis scorul în minutul 30. Însă etiopienii au dat replica până în pauză, egalând prin Kebede (42).

Până spre final, duelul a fost echilibrat, ambele echipe având ocazii de a trece în avantaj. Asta până în minutul 70, când același Parker a decis soarta partidei. De data aceasta nu pentru propria echipă, ci în favoarea etiopienilor. Cu un „cap” perfect plasat în vinclul propriei porți, jucătorul lui Kaizer Chiefs a stabilit scorul final, 2-1 în favoarea Etiopiei. Acum, etiopienii așteaptă finalul celorlalte grupe, urmând să dea baraj pentru calificarea la CM 2014 cu o altă câștigătoare de grupă.

Publicat: 16 06. 2013, 22:45
Actualizat: 16 06. 2013, 22:47