Zi blestemată în Europa: al treilea jucător care se prăbușește pe teren și e aproape de o tragedie! Meciul Udinese – Roma s-a oprit definitiv în minutul 70, după ce fotbalistul oaspeților a dus mâna la inimă și a căzut pe gazon. VIDEO

Roma's Evan Ndicka receives assistance during the Serie A soccer match between Udinese and Roma at the Bluenergy Stadium in Udine, Italy, Sunday, April 14, 2024. Roma defender Evan Ndicka has collapsed toward the end of his team’s Serie A match at Udinese with the game then called off. The score was 1-1 when Ndicka fell to the ground in the 71st minute while the action was at the other end of the field and started pointing at his chest.,Image: 864799448, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required. No Use in Italy ITALY OUT MANDATORY CREDIT, Model Release: no

A fost o zi fatidică în Europa. Un fotbalist s-a prăbușit pe teren în meciul Udinese – AS Roma. Duelul s-a întrerupt definitiv în minutul 70, când Evan Ndicka, jucătorul oaspeților, s-a prăbușit pe gazon.

Evan Ndicka (24 de ani), legitimat la AS Roma, a căzut ca secerat pe teren, în minutul 70 al partidei cu Udinese, din etapa 32 de Serie A. Meciul a fost întrerupt și va fi reluat într-o altă zi, în vreme ce fundașul este la spital, în stare stabilă.

Evan Ndicka și-a dus mâna la piept și apoi a căzut pe gazon, moment în care arbitrul Pairetto a solicitat intervenția echipelor medicale.

Ivorianul a fost transportat cu targa în afara terenului, în timp ce suporterii lui Udinese l-au aplaudat în picioare. În urma incidentului, cele două formații au decis să întrerupă definitiv meciul.

Evan Ndicka ajunsese la AS Roma în vara anului trecut, când a plecat de la Eintracht Frankfurt.

Produs al academiei lui Auxerre, Ndicka are o cotă de piață de 24 de milioane de euro, conform Transfermarkt. El a bifat 6 selecții la prima reprezentativă a Coastei de Fildeș.

AS Roma este pe poziția a cincea, cu 55 de puncte, patru mai puține decât Atalanta, în vreme ce Udinese este pe locul 15, la un punct distanță de zona retrogradării.

Momente terifiante în Premier League

Confruntarea dintre West Ham United și Fulham a fost marcată și ea de un moment teribil, ce le-a provocat mari emoții fanilor prezenți pe stadion. Tânărul fotbalist George Earthy, în vârstă de 19 ani, s-a prăbușit pe teren, la numai câteva minute după ce a fost introdus în meci.

Jucătorul „ciocănarilor” a fost accidentat în zona capului și a avut nevoie de îngrijiri medicale. Mai apoi, Earthy a fost urcat pe targă, părăsind terenul în aplauzele suporterilor.

„West Ham United poate confirma că George Earthy va fi supus unei evaluări într-un spital din Londra în această seară, după incidentul în urma căruia a fost scos pe targă la meciul de astăzi din Premier League împotriva lui Fulham. Managerul David Moyes a spus: «George a suferit o accidentare la cap.

Este treaz și a fost dus la spital pentru o evaluare suplimentară». West Ham United va oferi o actualizare suplimentară în timp util”, a transmis clubul West Ham, pe pagina de Twitter.

Publicat: 14 04. 2024, 23:05
Actualizat: 14 04. 2024, 23:07