Accidentare horror pe Giulești! Și-a fracturat glezna în Rapid București – Oțelul Galați!

Accidentare horror pe Giulești! Și-a fracturat glezna în Rapid București - Oțelul Galați!

Panică în Giulești, după un jucător a suferit o accidentare horror, fracturându-și glezna în Rapid București – Oțelul Galați.

Cristian Chira a suferit o accidentare groaznică în minutul 50 al meciului Rapid București – Oțelul Galați, fracturându-și glezna.

Un jucător și-a fracturat glezna în Rapid București – Oțelul Galați

Minutul 60 al confruntării din Giulești pare să fi fost ultimul jucat în acest sezon de Cristian Chira, jucătorul Oțelului Galați. El a suferit o fractură a gleznei drepte, la o fază desfășurată la mijlocul terenului.

Florent Hasani a inițiat o acțiune în viteză, depășindu-l pe jucăptorul de la Oțelul Galați, iar acesta a vrut să se redreseze, pentru a-l ajunge din urmă pe fotbalistul Rapidului.

Dar Cristian Chira s-a dezechilibrat, genunchiul i s-a îndoit, după care a căzut cu doar greutatea pe piciorul drept. Imediat, jucătorul echipei vizitatoare a urlat de durere, iar arbitrul a oprit meciul.

Pe gazon și-au făcut apariția cei din staff-ul medical al formației vizitatoare, care i-au acordat jucătorului primele îngrijiri. Accidentarea era, însă, mult mai gravă decât se aștepta, motiv pentru care Chira, care plângea în hohote, a fost urcat pe targă și dus în afara terenului.

Ulterior, a fost urcat în ambulanță și transportat la spital pentru investigații amănunțite. După câteva minute s-a aflat că jucătorul antrenat de Dorinel Munteanu are o fractură la gleznă, ceea ce înseamnă că sezonul este aproape compromis.

Dorinel Munteanu i-a trimis din primul minut pe teren al meciului din Giulești pe I. Popescu – D. Maftei, Zivulic, Stefanovic, M. Silva – Lameira, Chira, Teles – Frederic, Cisotti și A. Pop. În afara înlocuirii lui Chira, tehnicianul grupării de la Dunăre a mai făcut, până în minutul 85, o singură modificare. L-a scos pe Alexandru Pop și pl-a trimis pe gazon pe Vasilije Djuric.

Cu cinci minute înainte de final, scroul este egal, 0-0. Cea mai mare ocazie a aparținut oaspeților, în minutul 62, când Juric a reluat cu latul din șase metri, dar Siegrist a avut o intervenție senzațională și a respins.

Publicat: 28 09. 2024, 23:11
Actualizat: 28 09. 2024, 23:15