Acuzații grave ale internaționalului român Raul Opruț împotriva arbitrului Vădana: „M-a aşteptat să-mi dea roşu!”. De ce s-ar fi răzbunat centralul pe jucătorul lui Dinamo Bucureşti

Vezi galeria foto - 5 poze

Internaționalului român Raul Opruț a făcut Acuzații grave împotriva arbitrului Sorin Vădana, după Dinamo București – FC Botoșani 2-2.

Echipa Dinamo Bucureşti a terminat la egalitate, 2-2, cu FC Botoşani, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, înt etapa a 11-a a Superligii.

Motivul pentru care centralul Sorin Vădana s-ar fi răzbunat pe Raul Opruț

Echipa gazdă a condus cu 2-0, dar a fost egalată cu opt minute înainte de final. De-a lungul partidei, centralul Sorin Vădana a luat mai multe decizii controversate și l-a eliminat în minutul 90+3 pe dinamovistul Raul Opruț. Acesta consideră că a fost „vânat” pentru a fi eliminat.

„Am făcut un meci bun, din păcate în repriza a doua nu am știut bine să gestionăm meciul. Trebuie să fie o învățătură de minte pentru noi, cred că putem să gestionăm mai bine acest avantaj.

Dacă nu-mi dădea al doilea galben nu aș fi vrut să vorbesc despre domnul arbitru. M-a așteptat să fac un fault după o discuție pe care am avut-o la penalty.

La al doilea fault am alunecat, nu a fost o intenție din partea mea să-l faultez. Am avut o discuție mai aprinsă la VAR, greșesc și eu, dar am fost așteptat la primul fault și am primit primul galben.

Mergem înainte, mergem la următorul meci ca să câștigăm cele trei puncte. Avem mulți accidentați, e normal să vină și suspendări până la urmă. Nu e plăcut să fie atâți indisponibili, dar sper să trecem cu bine peste această perioadă, pentru că vine pauza (n.r. – pentru meciurile naționalei din Liga Națiunilor).

Noi vrem să fim agresivi în sensul bun. Sunt lucruri care se întâmplă în fotbalul mare, nu doar la noi, trebuie să fim mai atenți mai ales când primești primul galben”, a spus Raul Opruț la finalul confruntării de pe Stadionul „Arcul de Triumf” din București.

Pentru Dinamo urmează meciul din deplasare cu Farul Constanța, care va avea loc pe 4 octombrie, de la ora 21:00.

Publicat: 28 09. 2024, 00:32