Alexandru Băluță, reacție vehementă, după FCSB – Petrolul Ploieşti 1-1: „Sunt bucuros că nu mai jucăm aici! Nu mai ştiu un stadion atât de frumos cu un gazon aşa execrabil”

Alexandru Băluță, reacție vehementă, după FCSB - Petrolul Ploieşti 1-1: „Sunt bucuros că nu mai jucăm aici! Nu mai ştiu un stadion atât de frumos cu un gazon aşa execrabil”

Autorul golului campioanei în meciul de pe Stadionul Steaua, Alexandru Băluță, a recunoscut, după FCSB – Petrolul Ploieşti 1-1, că este bucuros că nu va mai juca pe respectiva arenă.

Campioana FCSB a pierdut două puncte prețioase în meciul de pe teren propriu cu Petrolul, fiind egalată în minutul 90+4, după ce a jucat mai bine de o oră în inferioritate.

Băluță este fericit că nu va mai juca pe Stadionul Steaua, spunând, după FCSB – Petrolul Ploieşti 1-1, că nu pricepe cum un stadion atât de frumos are un gazon aşa execrabil

Gazdele au deschis rapid scorul în meciul de pe Stadionul Steaua, prin Alexandru Băluță, în minutul trei. La finalul partidei, fotbalistul a spus că echipa roș-albastră merita să câștige.

„Nu e cum m-aș fi așteptat, e păcat că am fost egalați în felul ăsta și nu e bine. Pierdem puncte, cred că meritam să câștigăm în seara asta, din păcate am jucat în 10, dar am făcut-o destul de bine.

E frustrant când ești egalat în ultimul minut. Cred că am fi putut să facem mai mult atunci pe final. Trebuia să ținem mai mult de minge, să fim mai deștepți, dar din păcate nu ne-a reușit. Am fost egalați, asta e, mergem înainte. E important să nu mai pierdem puncte de acum înainte.

Nu comentez arbitrajul, sunt momente în care ești avantajat, în care ești dezavantajat, e normal, până la urmă nu din cauza arbitrajului am fost egalați”, a transmis el.

Fotbalistul a spus că ar fi vrut ca golul să fie cel care ar fi adus victoria celor de la FCSB, dar este mulțumit că se află pe drumul cel bun.

„Voi încerca să dau mai mult în continuare și sunt sigur că voi mai da goluri. Eu unul sunt foarte bucuros că nu o să mai jucăm aici. Din cauza gazonului. Cred că nu este normal ca un stadion atât de frumos să aibă un teren atât de execrabil, dar asta este.

Până la urmă și adversarul a jucat pe același teren, îmi doresc să revenim pe Național Arena, acolo unde am reușit multe lucruri bune anul trecut.

Am jucat cu un om în minus ei au împins jocul foarte mult, au venit cu centrări și ne-au surprins acum pe final din păcate. Asta e, trebuie să luăm lucrurile bune din seara asta și să nu mai facem niciun pas greșit”, a mai precizat fotbalistul.

Alexandru Băluță a spus că dedică golul lui Gigi Mulțescu, decedat recent, care l-a ajutat enorm în carieră, dându-i aripi.

Publicat: 22 09. 2024, 01:27