Analiza om cu om a steliștilor. Filip a fost cel mai bun contra lui Dinamo

Steaua a învins cu 3-0, vineri seara, pe Dinamo și pare că nimic nu o poate opri din drumul ei spre cel de-al treilea titlu consecutiv. Echipa campioană a avut dificultăți la construcție în prima repriză, din cauza unui pressing bun al adversarei, dar chiar și pe fondul unei ușoare dominări a lui Dinamo, roș-albaștrii tot și-au creat ocazii și au reușit chiar și deschiderea scorului. În repriza a doua, Steaua a trecut la cârma jocului, dar poate ar fi avut emoții mari dacă nu ar fi marcat golul doi, imediat după înlocuirea lui Sănmărtean. Mai jos puteți citi cum a evoluat fiecare fotbalist utilizat de Gâlcă în derby-ul de pe Arena Națională:

Arlauskis (Nota 7) – Lituanianul continuă să fie unul dintre cei mai buni fotbaliști ai lui Gâlcă. Arlauskis conferă o siguranță extraordinară în poartă. În prima repriză, l-a blocat în poziție de unul la unul pe Alexe și a avut o paradă excepțională la șutul din careu al lui Bilinski. În repriza a doua el a mai avut două intervenții foarte bune, la șutul lui Alexe din minutul 47 și la faza frumoasă creată de Rotariu în minutul 74.

Papp (6) – Fundașul dreapta a avut o primă repriză slabă, în care a fost deseori depășit de Alexe. În partea a doua a jocului, faptul că Dinamo nu a mai făcut același pressing și s-a apărat în propria jumătate, i-a permis lui Papp să urce în ofensivă, să fie prezent deseori în careu și totul a culminat pentru el cu golul marcat, care a adus liniștea în tabăra stelistă.

Szukala (6) – A avut câteva intervenții de ultim moment care au salvat echipa în prima repriză. Și-a arătat din nou clasa la deschiderea scorului, când a demonstrat că prezența lui în careul advers poate fi letală pentru adversar. Foarte greu de ținut la fazele fixe, datorită taliei.

Varela (5) – A fost destul de neinspirat în prima repriză. În minutul 27 a ieșit din dispozitiv până la mijlocul terenului, iar Matei a țâșnit pe spațiul lăsat liber de african. Noroc cu Prepeliță, care s-a repliat repede și a respins in extremis.

Filip (8) – A fost cel puțin unul dintre cei mai buni fotbaliști de pe teren. Mulți îl vedeau titular pe Toșca, drept înlocuitor pentru accidentatul Latovlevici, dar Gâlcă a făcut cea mai bună alegere. În defensivă a fost exact, de netrecut, iar aportul său în ofensivă a adus cele mai mari ocazii Stelei. A colaborat excelent cu Sănmărtean, care l-a servit de trei ori cu mingi în diagonală pe Filip și care l-a rândul său i-a oferit pe tavă două mingi de gol irosite de Keșeru, iar la a treia fază a obținut lovitura liberă din care Sănmărtean i-a oferit assist-ul lui Szukala. „Dacă va juca la fel, Filip va rămâne titular”, a spus Gâlcă.

24 de ani are Lucian Filip și a evoluat în 5 partide în acest sezon din Liga 1, toate titular

Prepeliță (7) – A avut realizări foarte bune în prima repriză, în special pe faza defensivă. De multe ori s-a repliat la timp cât să repare erorile altor colegi de-ai lui. În schimb, la construcție a încercat să-l imite pe Sănmărtean, mai ales cu diagonalele pe care le-a încercat și n-a reușit să trimită mingea exact unde și-ar fi dorit.

Sănmărtean (7) – A intrat greu în joc, în primul sfert de oră s-a întâlnit de puține ori cu mingea și a început să fie periculos abia când s-a retras foarte mult, chiar în zona fundașilor centrali pentru a primi mingea și a o direcționa spre coechipierii aflați în ofensivă. A centrat perfect la golul reușit de Szukala. A fost schimbat și s-a arătat nemulțumit de acest lucru. Gâlcă a motivat înlocuirea prin faptul că mijlocașul său avea un cartonaș galben și nu dorea să-l ia și pe al doilea.

Adrian Popa (6) – Revenit după două partide în care a fost menajat, Popa a jucat binișor, a avut acele incursiuni în careul advers prin care a destabilizat apărarea, dar de multe ori centrările sale sau continuările au lăsat de dorit. El are o parte din merit la golul lui Papp, pentru că din șutul său, mingea a ricoșat norocos la fundașul dreapta.

Chipciu (6) – În prima repriză a fost cel mai slab stelist de pe teren. Nu și-a găsit locul în teren, nu a reușit să joace multe baloane. În repriza a doua a evoluat bine, a avut și o șansă de a marca, când și-a făcut mingea pe stângul și a șutat peste poartă. De asemenea, el a oferit assist-ul lui Keșeru.

Tănase (5) – Nu trece printr-o formă prea bună. Rămâne cu două realizări în plan ofensiv, centrarea bună din minutul 24, la care Keșeru nu a ajuns și ocazia pe care și-a creat-o singur în a doua repriză, la 3-0, când mingea șutată de el a trecut puțin pe lângă poarta lui Marc.

Keșeru (7) – A reintrat în echipă, după ce a suferit comoția cerebrală din meciul de la Târgu Mureș. Dar cu aceeași poftă de gol, s-a aflat mai mereu la finalizare. Marc i-a scos un gol ca și făcut în prima repriză, când a mai ratat alte două ocazii bune. S-a scos cu execuția de la gol, șut imparabil.

Breeveld, Bourceanu și Stanciu au jucat prea puțin pentru a arăta ceva. De fapt, Gâlcă a și recunoscut că ar fi vrut să facă înlocuirile mai devreme, dar scorul de numai 1-0 nu i-a permis.

Publicat: 01 11. 2014, 09:05
Actualizat: 01 11. 2014, 09:08